Hvor mange firmaer rammes af netbanksindbrud?

Erhvervsministeren skal nu svare på, hvor mange danske virksomheder der er blevet ramt af netbanksindbrud.

Artikel top billede

Erhvervsminister Henrik Sass-Larsen skal nu svare på hvor mange firmaer, der er blevet ramt af netbanksindbrud. Firmaer får nemlig ikke dækket tabet af banken.

Ved indbrud i netbanken dækker bankerne tabet, hvis private kunder bliver ramt.

Men det er ikke tilfældet, hvis det er erhvervskunder, der får rippet deres netbankskonto.

Imidlertid er det hemmeligt for offentligheden, hvor mange danske virksomheder der egentlig er blevet udsat for netbankstyveri - og hvad de har tabt.

For Finansrådet offentliggør kun én samlet liste over netbanksindbrud.

Rådet ønsker ikke at give indsigt i, hvor mange firmaer der specifikt er blevet ramt og hvad de har mistet.

Læs mere om begrundelsen på næste side.

Større åbenhed, tak

En anden holdning har V-ordfører Michael Aastrup-Jensen, der mener, at erhvervsdrivende har ret til at kende tallene.

"Ja - jeg mener, at vi bør have større åbenhed på dette område, så vi også politisk kan få større overblik over, hvor stort problemet er," udtaler han til Computerworld.

I dag må private virksomheder forsikre sig mod netbanksangreb hos firmaer som Codan, der i øvrigt også efterlyser mere data på området.

Nu vil V-ordføreren så bede erhvervsminister Henrik Sass Larsen (S) om at fremlægge tallene.

"Derfor vil jeg også stille ministeren et paragraf 20 spørgsmål om sagen, for det må være i alles interesse, at dette er så belyst som muligt, for jeg tror, at en masse virksomheder er meget nervøse for dette," forklarer Michael Aastrup-Jensen.

S: Problemstilling bekymrer
Også S-ordfører Benny Engelbrecht mener, at tallene er vigtige. Han vil dog forhøre sig nærmere om sagen i et møde med Finansrådet.

"Jeg vil foretrække at spørge ind til det på et møde med Finansrådet, men problemstillingen bekymrer mig helt sikkert," lyder det fra ham.

Finansrådet: Kun samlet overblik

Hos Finansrådet offentliggør man løbende statistik over netbanksindbrud. Men altså ikke fordelt på henholdsvis borgere og virksomheder.

"Vi offentliggør kun en samlet statistik for alle netbankbrugere, og denne differentierer ikke i, om der er tale om erhverv eller private," lyder det fra juridisk konsulent Henriette Rolskov fra Finansrådet i en mail til Computerworld.

Baggrunden er, at Finansrådet mener, at oplysningerne eventuelt vil kunne misbruges.

"Det er vigtigt for os, at vi ikke udleverer oplysninger, der er så detaljerede, at de eventuelt vil kunne misbruges af dem, der ønsker at begå netbankindbrud."

"På samme måde oplyser vi for eksempel i vores røveristatistik (altså statistikken over "traditionelle" bankrøverier) kun om antallet af røverier, men ikke om udbyttet fra dem, fordi vi ikke mener, det er formålstjenligt, at potentielle røvere kan vurdere, om røverier kan "betale sig"."

Lander på ministerens bord

"Derfor udleverer vi principielt kun den information, du kan se på hjemmesiden," skriver hun videre.

Nu lander sagen så på ministerens bord, der altså skal afveje hensynet til de nervøse virksomheder, der ifølge politikerne fortjener oplysninger, over for hensynet til argumentet fra rådet om mulighed for et eventuelt misbrug af oplysningerne.

På Finansrådets hjemmeside kan man følge udviklingen i netbanksindbrud generelt.

I 3. kvartal 2013 var der 35 netbanksindbrud - 11 af dem med tab. I perioden blev tabet små 700.000 kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS