E-gears hemmelighed: Derfor kan vi sælge software så billigt

E-gear har så lave priser, at softwareproducenter lufter mistanken om ulovlig parallel-import. Se e-gear-direktør Christopher Hammers forklaring på de lave priser.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Webbutikken e-gear.dk har så lave priser på blandt andet Office-pakker og antivirus-programmer, at flere softwareproducenter mistænker firmaet for ulovlig import.

Det kan du læse mere om her: Dansk web-butik mistænkt for ulovlig import af software

Hos e-gear.dk fortæller indehaver Christopher Hammer, at han som oftest køber sine varer gennem store udenlandske distributører i blandt andet Europa og USA.

Han ønsker dog ikke at oplyse navne på sine leverandører.

"Jeg har kontakter i USA, Europa og Asien. Det er et spørgsmål om, hvor jeg kan få det billigst. Jeg skal være ærlig og sige, at nogle gange er jeg ikke er 100 procent sikker på, hvem det er, jeg har fat i. Meget foregår over email. Så køber jeg til en start en testversion, hvor jeg selv tester produktet. Hvis det fungerer, køber jeg så et parti. Så jeg er ikke specielt kræsen med, hvem jeg har partnerskab med," siger Christopher Hammer.

"Vi sælger et originalt produkt. Det, som kunderne får, er et download-link til en prøveversion, og så får de en licensnøgle, så de kan aktivere deres produkt," siger han.

"Jeg har en lille mistanke om, at der er en eller anden form for monopolisme i Danmark indenfor softwarebranchen"

Han mener desuden, at de normale priser på de mest almindelige softwareprodukter er alt for stramt styret af producenterne.

"Jeg har en lille mistanke om, at der er en eller anden form for monopolisme i Danmark indenfor softwarebranchen. Der er ikke særlige mange spillere på det marked, når vi taler salg til privatkunder. Det er de samme priser overalt, og så bliver man en gamechanger, når man introducerer lavere priser," siger Christopher Hammer.

Han har efter eget udsagn gennem længere tid forsøgt at få et samarbejde i stand med blandt andet Symantec, som dog aldrig har svaret på hans henvendelser.

Han fortæller desuden, at e-gear.dk selv står for supporten til sine kunder.

"Vi har ikke telefonservice. Det kan vi ikke overkomme. Men vi laver service via email, fordi vi vil tilbyde vores kunder noget andet, end de er vant til i andre danske webshops, hvor svartiderne er meget lange. Men hvis der er et teknisk problem, som vi ikke selv kan løse, sender vi det videre til producenten," siger Christopher Hammer.

Læs også kritikken fra softwareproducenterne: Dansk web-butik mistænkt for ulovlig import af software

Læs også:

Microsoft knalder dansk hosting-pirat

Microsoft knalder dansk distributør for pirateri

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S