E-gears hemmelighed: Derfor kan vi sælge software så billigt

E-gear har så lave priser, at softwareproducenter lufter mistanken om ulovlig parallel-import. Se e-gear-direktør Christopher Hammers forklaring på de lave priser.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Webbutikken e-gear.dk har så lave priser på blandt andet Office-pakker og antivirus-programmer, at flere softwareproducenter mistænker firmaet for ulovlig import.

Det kan du læse mere om her: Dansk web-butik mistænkt for ulovlig import af software

Hos e-gear.dk fortæller indehaver Christopher Hammer, at han som oftest køber sine varer gennem store udenlandske distributører i blandt andet Europa og USA.

Han ønsker dog ikke at oplyse navne på sine leverandører.

"Jeg har kontakter i USA, Europa og Asien. Det er et spørgsmål om, hvor jeg kan få det billigst. Jeg skal være ærlig og sige, at nogle gange er jeg ikke er 100 procent sikker på, hvem det er, jeg har fat i. Meget foregår over email. Så køber jeg til en start en testversion, hvor jeg selv tester produktet. Hvis det fungerer, køber jeg så et parti. Så jeg er ikke specielt kræsen med, hvem jeg har partnerskab med," siger Christopher Hammer.

"Vi sælger et originalt produkt. Det, som kunderne får, er et download-link til en prøveversion, og så får de en licensnøgle, så de kan aktivere deres produkt," siger han.

"Jeg har en lille mistanke om, at der er en eller anden form for monopolisme i Danmark indenfor softwarebranchen"

Han mener desuden, at de normale priser på de mest almindelige softwareprodukter er alt for stramt styret af producenterne.

"Jeg har en lille mistanke om, at der er en eller anden form for monopolisme i Danmark indenfor softwarebranchen. Der er ikke særlige mange spillere på det marked, når vi taler salg til privatkunder. Det er de samme priser overalt, og så bliver man en gamechanger, når man introducerer lavere priser," siger Christopher Hammer.

Han har efter eget udsagn gennem længere tid forsøgt at få et samarbejde i stand med blandt andet Symantec, som dog aldrig har svaret på hans henvendelser.

Han fortæller desuden, at e-gear.dk selv står for supporten til sine kunder.

"Vi har ikke telefonservice. Det kan vi ikke overkomme. Men vi laver service via email, fordi vi vil tilbyde vores kunder noget andet, end de er vant til i andre danske webshops, hvor svartiderne er meget lange. Men hvis der er et teknisk problem, som vi ikke selv kan løse, sender vi det videre til producenten," siger Christopher Hammer.

Læs også kritikken fra softwareproducenterne: Dansk web-butik mistænkt for ulovlig import af software

Læs også:

Microsoft knalder dansk hosting-pirat

Microsoft knalder dansk distributør for pirateri

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S