Intels mini-computer er ikke større end et SD-kort

Intel har netop præsenteret sin nye Edison-computer, der er en rigtig miniput på størrelse med et SD-kort. Her er planerne for den nye pc.

Artikel top billede

De næste par år kan vi forvente at se utallige nye produkter i kategorien 'wearable gadgets' - altså it-produkter, man tager på som briller, ure og avancerede pulsmålere.

Det kræver naturligvis, at udstyret trods beskedne størrelser og lav vægt alligevel skal have en computer i maven, der kan beregne data og eksempelvis kommunikere med mobilen i lommen via Bluetooth eller Wi-Fi.

Til det formål har Intel skabt Edison, som er en mini-pc på størrelse med et SD-kort.

Den lille computer er netop blevet vist frem på CES i Las Vegas, hvor it-producenter i øjeblikket præsenterer deres nyeste landvindinger.

Klar til sommer

Edison er Intels hidtil mindste computer, og den benytter en Quark-processor, som ikke kræver voldsom meget strøm for at fungere.

Computeren er baseret på x86-arkitektur og kører en version af Linux, der skal kunne tilpasses forskellige former for bærbar elektronik.

På CES kunne Intel også vise, hvordan Edison eksempelvis kan indgå i produkter målrettet spædbørn eller måske snarere deres forældre.

Her kunne Edison - kamufleret i en lille grøn plastikskildpadde - måle barnets puls, temperatur, aktivitetsniveau og kropsposition. Data kan sendes til forskellige enheder, typisk mobilen.

Intel forventer, at Edison er klar i løbet af sommeren.

Det er dog endnu ikke klart, hvad mini-computeren kommer til at koste, og om den i givet fald vil være billigere eller dyrere end Raspberry Pi, som koster helt ned til cirka 250 kroner.

Denne mini-pc er i entusiastkredse særlig populær, og den bliver også brugt til at lære britiske skoleelever at programmere.

Her er en video fra CES, hvor Intel fremviser og demonstrerer Edison:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College