De næste dage bliver afgørende for it-verdenen 2014

Den gigantiske CES-messe giver de næste par dage et fingerpeg om, hvad der kommer til at hitte i it-verdenen i 2014. Men der vil med garanti også være en håndfuld fejlskud. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Hvert år i begyndelsen af januar er det nørdernes juleaften, når CES-messen i Las Vegas afvikles.

Det er et gigantisk elektronikmekka, hvor producenterne kappes om at præsentere de mest innovative og interessante produkter, som skal sætte dagsordenen de næste 12 måneder.

Messen åbner officielt tirsdag, men pr-folket er allerede i kampuniformen og har sendt pressemeddelelser af sted, mens udvalgte medier har fået lov at smugkigge på nogle af de produkter, der bliver vist frem på CES.

Messen konkurrerer med IFA i Berlin, der afholdes i september, om at være verdens største.

IFA vinder, når det gælder udstillingsområdets samlede antal kvadratmeter, mens CES til gengæld er større, når det gælder antallet af udstillere, da omkring 3.000 producenter - og cirka dobbelt så mange som på IFA-messen - viser nyt it-udstyr frem i Las Vegas.

Til gengæld er IFA størst, når det gælder besøgende. 240.000 gæster lægger vejen forbi det kolossale messeområde, mens cirka 150.000 besøger CES i kasinobyen.

Prototyper og fejlskud

Traditionelt har den amerikanske messe dog været den, hvor de mest banebrydende produkter først er blevet vist frem.

Microsoft Xbox, de første plasma-tv, Blu-ray-disken og Oled- samt 3D HD-tv er blandt noget af det it-udstyr, som på messen havde deres første officielle debut.

De fleste produkter på IFA er i butikkerne kort tid efter messen, mens CES ofte peger længere fremad med produkter, der i nogle tilfælde er prototyper og først ender i butikkerne op til et år senere.

Hvis de overhovedet bliver til noget og ikke bliver overhalet af it-udviklingen og ender på en støvet hylde i afdelingen for fejlskud.

Det er nemlig ikke alt, der bliver til guld, selv om det vises frem og får opmærksomhed på CES.

Hvor blev de af?

Sidste år solede nye mobile styresystemer baseret på Firefox og Ubuntu sig i pressens spotlight, men her et år senere er Firefox-telefonen kun ude i en lille håndfuld lande, mens Ubuntu-modellen slet ikke er dukket op og endte med en crowdfunding-fiasko. Det kan du læse mere om her.

Tilbage i 2010 kunne den daværende topchef for Microsoft, Steve Ballmer, også fremvise en HP-tablet med Windows 7 på CES. Det skete, en måned før Apple lancerede iPad.

Men HP-tablet-pc'en endte aldrig med at blive et hit, og faktisk var der et større drama omkring netop denne model, som fik flere konfigurationsændringer, inden den ramte butikkerne i USA.

Nye tendenser

På dette års CES-messe i Las Vegas er der allerede så småt ved at tegne sig et billede af de overordnede trends.

På rygtebørsen har vi allerede hørt, at der vil være nye tablet-pc'er, mobiler og ikke mindst nye 4K-fladskærme.

De kaldes også Ultra HD (UHD) og byder på fire gange højere opløsning end dit nuværende HD-tv, og trenden med de nye tv er ikke helt ny. Vi så også massevis af 4K-fladskærme på IFA-messen i 2013.

Men på CES-messen vil vi se nye modeller med Netflix-integration, som er parate til streaming af indhold i 4K-formatet.

Men den helt store trend på CES forventes at blive 'wearable gadgets', altså produkter som du kan tage på.

Vi har allerede i 2013 set og prøvet FitBit Flex og Galaxy Gear, og vi kan forvente lanceringer af rigtig meget nyt udstyr de kommende dage.

Verdensmesteren i skak, norske Magnus Carlsen, vil blandt andet blive brugt som trækplaster for en messestand hos Nordic Semiconductor. Her vil han bære et armbånd, der holder øje med hans puls og trådløst sender resultatet til en stor fladskærm. Det sker, imens han spiller mod 20 modstandere samtidig.

Analysevirksomheden Gartner forventer, at de nye bærbare dimser og tilhørende apps vil nå en omsætning på fem milliarder dollar, cirka 27 milliarder kroner, om blot to år.

Uanset hvilke produkter, som vi kommer til at se de næste dage, vil de være et fingerpeg om, hvilken vej it-verdenen bevæger sig i 2014.

Også selv om der uundgåeligt vil være nogle fejlskud blandt lanceringerne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S