Nørder på detektivarbejde: Afslører kildekoder i film

Film er fyldt med computerhackere, der har de vildeste evner. Men ville deres tricks fungere i virkeligheden? Det forsøger webnørder at opklare.

Artikel top billede

Helten sætter sig hen til computeren og tæsker løs på keyboardet, og pc-skærmen fyldes med kildekode.

Vupti - så er kodeord knækket, servere støvsuget for data og lyssky bankoverførsler omdirigeret.

I massevis af film og tv-serier er computeren helt central for handlingen, men hvad er det egentlig for kildekoder, der regner ned over skærmen, når skuespillerne går til tasterne?

Det har nørderne bag websiden Moviecode.tumblr.com sat sig for at afsløre.

Detektivarbejdet har ganske enkelt bestået i at analysere koden og finde frem til, hvor den egentlig stammer fra, og om det overhovedet giver mening eller er ren volapyk.

I den amerikanske filmatisering af Stieg Larssons 'Mænd der hader kvinder', som har titlen 'The Girl with the Dragon Tattoo', kaster hackeren Lisbeth Salander eksempelvis sig over computeren for at løse en mordgåde.

Websiden kan afsløre, at Salander bruger SQL (Structured Query Language), og det faktisk ikke er helt tåbeligt.

Men hendes evner foran computeren er dog ikke overbevisende i forhold til, at hun skulle være en tophacker.

Mere tvivlsomt bliver det i filmen "Terminator" med Arnold Schwarzenegger, hvor man på et tidspunkt ser billedet fra hans synspunkt.

Da han er en robot, kører en masse kode hen over billedet, og moviecode.tumbler.com mener, at det er en stump af Apple II's 6502 assembler kode.

Der er flere film, som benytter kode, der er fuldkommen tåbelig.

I filmen "The Recruit" hacker hovedpersonen CIA med C/C++ kode, der burde udløse latterbrøl blandt programmører.

Moviecode.tumblr.com kan du se flere eksempler på kode, som indgår i film og tv-serier.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse