Folket har valgt: Her er det fedeste smartwatch

Smartwatch-producent har spurgt brugeren om, hvilket ur der er smukkest. Her er vinderen.

Artikel top billede

Det er ikke nok, at et ur er proppet med moderne teknologi.

Det skal også se godt ud på håndleddet, hvilket nogle smartwatch-producenter tilsyneladende har glemt i forsøget på at komme først.

Elektronikgiganten Motorola har dog valgt en anden vej.

I stedet for at lade designdelen ligge hos en flok it-ingeniører har virksomheden spurgt designere og brugere om hjælp.

Firmaet har udskrevet en designkonkurrence til det kommende produkt, kaldet Moto 360.

Det udmøntede sig i 1.300 designbidrag, hvor ti blev udvalgt til finalerunden.

Nu er vinderen kåret, og det ser virkelig ud til, at Motorola har haft held til at differentiere sig fra konkurrenterne.

Læs også: Her er de nye Android-smartwatches - så fede er de

Digitalt og stilrent

Vindermodellen er skabt af David Pascual, og uret kombinerer moderne ikoner med de klassiske visere.

Du kan hurtigt se, hvad klokken er, og om der er notifikationer af mere digital art.

Du kan se batterilevetid, kalenderstatus, meddelelser og tabte opkald via de små ikoner nederst på urskiven.

Ligeledes er der status for Bluetooth og Wi-Fi.

På trods af at uret ikke er kommet i butikkerne endnu, har modtagelsen af det designede ur været positiv. Med den runde kant-til-kant-skærm, Android Wear og velvalgte materialer har det taget anmelderne med begejstring.

Blandt andet har The Verge beskrevet Moto 360 som det smukkeste smartwatch overhovedet.

Prisen for Moto 360 er ikke helt fastlagt, men vil nok placere sig et sted mellem 2.000 kroner og 2.500 kroner.

Læs også:

Test: Kedeligt kludder i Samsungs Galaxy Gear-klokkeværk

Test: Lækkert Pebble Steel smartwatch lader dig købe et glimt af fremtiden

Nu kommer en helt ny type smart ur

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S