Folket har valgt: Her er det fedeste smartwatch

Smartwatch-producent har spurgt brugeren om, hvilket ur der er smukkest. Her er vinderen.

Artikel top billede

Det er ikke nok, at et ur er proppet med moderne teknologi.

Det skal også se godt ud på håndleddet, hvilket nogle smartwatch-producenter tilsyneladende har glemt i forsøget på at komme først.

Elektronikgiganten Motorola har dog valgt en anden vej.

I stedet for at lade designdelen ligge hos en flok it-ingeniører har virksomheden spurgt designere og brugere om hjælp.

Firmaet har udskrevet en designkonkurrence til det kommende produkt, kaldet Moto 360.

Det udmøntede sig i 1.300 designbidrag, hvor ti blev udvalgt til finalerunden.

Nu er vinderen kåret, og det ser virkelig ud til, at Motorola har haft held til at differentiere sig fra konkurrenterne.

Læs også: Her er de nye Android-smartwatches - så fede er de

Digitalt og stilrent

Vindermodellen er skabt af David Pascual, og uret kombinerer moderne ikoner med de klassiske visere.

Du kan hurtigt se, hvad klokken er, og om der er notifikationer af mere digital art.

Du kan se batterilevetid, kalenderstatus, meddelelser og tabte opkald via de små ikoner nederst på urskiven.

Ligeledes er der status for Bluetooth og Wi-Fi.

På trods af at uret ikke er kommet i butikkerne endnu, har modtagelsen af det designede ur været positiv. Med den runde kant-til-kant-skærm, Android Wear og velvalgte materialer har det taget anmelderne med begejstring.

Blandt andet har The Verge beskrevet Moto 360 som det smukkeste smartwatch overhovedet.

Prisen for Moto 360 er ikke helt fastlagt, men vil nok placere sig et sted mellem 2.000 kroner og 2.500 kroner.

Læs også:

Test: Kedeligt kludder i Samsungs Galaxy Gear-klokkeværk

Test: Lækkert Pebble Steel smartwatch lader dig købe et glimt af fremtiden

Nu kommer en helt ny type smart ur

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S