Folket har valgt: Her er det fedeste smartwatch

Smartwatch-producent har spurgt brugeren om, hvilket ur der er smukkest. Her er vinderen.

Artikel top billede

Det er ikke nok, at et ur er proppet med moderne teknologi.

Det skal også se godt ud på håndleddet, hvilket nogle smartwatch-producenter tilsyneladende har glemt i forsøget på at komme først.

Elektronikgiganten Motorola har dog valgt en anden vej.

I stedet for at lade designdelen ligge hos en flok it-ingeniører har virksomheden spurgt designere og brugere om hjælp.

Firmaet har udskrevet en designkonkurrence til det kommende produkt, kaldet Moto 360.

Det udmøntede sig i 1.300 designbidrag, hvor ti blev udvalgt til finalerunden.

Nu er vinderen kåret, og det ser virkelig ud til, at Motorola har haft held til at differentiere sig fra konkurrenterne.

Læs også: Her er de nye Android-smartwatches - så fede er de

Digitalt og stilrent

Vindermodellen er skabt af David Pascual, og uret kombinerer moderne ikoner med de klassiske visere.

Du kan hurtigt se, hvad klokken er, og om der er notifikationer af mere digital art.

Du kan se batterilevetid, kalenderstatus, meddelelser og tabte opkald via de små ikoner nederst på urskiven.

Ligeledes er der status for Bluetooth og Wi-Fi.

På trods af at uret ikke er kommet i butikkerne endnu, har modtagelsen af det designede ur været positiv. Med den runde kant-til-kant-skærm, Android Wear og velvalgte materialer har det taget anmelderne med begejstring.

Blandt andet har The Verge beskrevet Moto 360 som det smukkeste smartwatch overhovedet.

Prisen for Moto 360 er ikke helt fastlagt, men vil nok placere sig et sted mellem 2.000 kroner og 2.500 kroner.

Læs også:

Test: Kedeligt kludder i Samsungs Galaxy Gear-klokkeværk

Test: Lækkert Pebble Steel smartwatch lader dig købe et glimt af fremtiden

Nu kommer en helt ny type smart ur

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,