It-firmaer: Derfor dropper vi at sælge cloud til det offentlige

Mange store it-firmaer har selv valgt at melde sig ud af kapløbet om at komme med på kæmpe offentlig cloud-aftale.

Artikel top billede

En stribe af de helt store it-leverandører har selv valgt at stå udenfor den ny milliardstore indkøbsaftale for cloud-ydelser, som netop er blevet lukket af Staten og Kommunernes Indkøbsservice (SKI).

Oprindelige var 60 forhandlere og leverandører blevet prækvalificeret til at være med i slutspurten. Men i sidste ende valgte SKI kun at lukke 34 firmaer ind i varmen på aftalen, som bærer det officielle navn 02.19 - cloud/ASP.

Men hos flere af de firmaer, som endte med at blive siet fra, græder man tørre tårer over at være blevet dumpet af SKI.

Blandt de firmaer, som ikke er med på den nye aftale finder man store multinationale producenter som Oracle, Microsoft, HP, IBM og Fujitsu. Også fremadstormende forhandlere som Dustin og Netcompany endte med at stå udenfor døren.

I nogle tilfælde har firmaerne selv valgt at droppe at afgive tilbud til SKI, selvom man var prækvalificeret. I stedet satser man på, at sælge gennem de partnere, som har fået foden indenfor på den nye SKI-aftale.

Det hænger sammen med, at SKI's nye aftale langt hen ad vejen omfatter specialiserede "hyldevarer", hvor eksempelvis KMD kan hive mange løsninger fiks og færdige ned fra hylden.

Men mindre og specialiserede leverandører kan også være med. Det gælder for eksempel de to jyske leverandører Elbek & Vejrup og det helt nystartede SE Cloud Factory, som hver især leverer løsninger fra Microsoft eller HP.

TDC: Derfor trak vi os
Hos TDC Hosting har man de sidste fire år været med på cloud-aftalen, men denne gang valgte man helt at ignorere kæmpeudbuddet. Der var simpelthen ikke nok omsætning at hente hos de offentlige kunder, fortæller administrerende direktør i TDC Hosting, Esben Kolind Laustrup.

"Det er først og fremmest Office 365 vi har solgt på aftalen de sidste fire år, og der har vi ikke haft tilstrækkelig omsætning. Så set fra min stol er det ikke på denne her aftale, de store penge ligger," siger Esben Kolind Laustrup.

Han peger på, at TDC Hosting i stedet satser på at levere på at levere it-drift til de offentlige kunder.

"Den her SKI-aftale omfatter primært standardapplikationer. Vi skal i stedet være med på de aftaler, som er vigtige i forhold til vores kerneforretning, som er store outsourcing-aftaler," lyder det fra Esben Kolind Laustrup.

Netcompany: For meget produkt - for lidt innovation
En anden leverandør, der ikke er kommet med på kommunernes nye cloud-aftale er Netcompany. Oprindeligt var firmaet prækvalificeret til at give tilbud. Men man endte med at bakke ud, fortæller direktør André Rogaczewski.

Han betegner den nye aftale som en ren "produktaftale".

"Da vi læste, hvad aftalen indeholdt valgt vi ikke at byde på den. Det er ikke særligt interessant for os at sælge produkter, der har været på markedet længe. Vi har en masse løsninger der fornyer det marked, men det lægger aftalen ikke op til. Men vi er på alle de andre SKI-aftaler, som vi så bruger i stedet for," siger André Rogaczewski.

Han mener, at SKI's udbudskrav er udtryk for, at man har sigtet efter at kunne skaffe kommunerne lave priser på allerede eksisterende produkter.

"Kravet om, at det skal være færdige produkter, der har været i markedet længe, er måske ikke det mest intelligente. Den innovation, der sker i markedet lige nu, kommer i hvert fald ikke til at blive solgt via denne her aftale. Hvis kommunerne gerne vil have noget innovation må de søge andre veje end gennem denne her aftale," siger Netcompanys direktør.

Læs også:

Offentlig cloudaftale for milliarder på plads - her er vinderne

Læses lige nu

    Impact Fund Denmark

    Head of IT – lead our digital transformation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S