Seks danske kommuner taget som gidsler af hackere - opkræves løsepenge for at låse krypterede filer op

Mindst seks danske kommuner er blevet angrebet af hackere, der kræver løsepenge for at låse krypterede filer op.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Listen over kommuner, der har været udsat for angreb med ransom-ware, vokser.

I sidste uge kom det frem, at it-kriminelle med større eller mindre held havde skaffet sig adgang til it-systemerne i Gribskov og Nordfyns kommuner med krav om løsepenge for at frigive de filer, som det var lykkedes de kriminelle af kryptere.

Men nu melder it-afdelingerne i Fredensborg Kommune og Faxe Kommune sig i rækken af kommuner, som har været udsat for angreb.

I begge kommuner siger de ansvarlige it-chefer, at det forholdsvis hurtigt er lykkedes at isolere angrebene, så de ikke har anrettet større skader på de kommunale systemer.

Udover angrebene i Fredensborg Kommune og Faxe Kommune er mindst to øvrige kommuner - en i Jylland og en i Nordsjælland - blevet udsat for angreb. Det fortæller flere kilder i it-branchen til Computerworld.

Fredensborg ramt i sidste uge

Ifølge it- og digitaliseringschef i Fredensborg Kommune, Thomas Fænø, begyndte angrebet mandag i sidste uge, men allerede tirsdag formiddag var det lukket ned uden at andre brugere var blevet ramt.

"Samme dag, som vi fik identificeret problemet, fik vi det lukket ned og indkapslet," siger Thomas Fænø til Computerworld.

Han fortæller, at angrebet på den nordsjællandske kommune er sket på helt klassisk vis.

En mail med et malwareinficeret link er blevet åbnet.

Brugeren har klikket på linket, der så har downloadet malware, som krypterer filer på den lokale pc og de drev, som brugeren har adgang til.

"Men vores systemer er meget silo-opdelte, så angrebet har ikke bredt sig, og vi har forholdsvis nemt kunnet genskabe de data, som er blevet ramt af angrebet," siger Thomas Fænø.

Han fortæller, at problemerne indskrænkede sig til et par hundrede filer.

Han er dog helt på det rene med, at det næppe bliver sidste gang, at it-systemerne i Fredensborg Kommune får uønsket besøg.

"Vi har 3.500 ansatte, så jeg er overbevist om, at det kommer til at ske igen. Men vi bruger alle de muligheder, vi har - blandt andet SSL-dekryptering. Vi har firewall med intrusion protection og prevention. Desuden udvider vi brugerkampagnerne omkring adfærd på Internettet og håndtering af e-mail," siger Thomas Fænø.

Faxe fik dårlig start på året

I Faxe Kommune fortæller it-chef Ib Østergaard, at angrebet fandt sted 22. december.

På grund af juleferien viste problemerne sig dog først 2. januar, hvor en medarbejder i forvaltningen åbnede en mail og klikkede på et link, som vedkommende ikke skulle have klikket på.

Efter kort tid fik medarbejderen en besked på sin skærm om, at han ville blive opkrævet en betaling på 400 dollar (se billede) før der igen var adgang til filerne på arbejds-pc'en.

"Det er et helt klassisk forløb, hvor vi opdager, at vi har korrupte filer, som vi ikke kan åbne. Men det lykkedes at isolere angrebet til to åbne drev, som heldigvis ikke indeholdt borgerfølsomme oplysninger," fortæller Ib Østergaard.

Under arbejdet med at rydde op efter angrebet fandt it-afdelingen i Faxe en stribe af de farlige mails på en række medarbejderes pc'er. Den første mail er ifølge Ib Østergaard modtaget den 22. december.

Efter udbruddet tog det halvanden arbejdsdag at genoprette de ramte filer og drev ved hjælp af back up-filer.

Både Fredensborg og Faxe formåede at løse deres problemer mere eller mindre på egen hånd.

Men ifølge flere kilder i it-branchen tegner der sig lige nu billede, af at cyber-kriminelle gør sig store anstrengelser for at bryde ind i it-systemer både i det offentlige og hos private firmaer.

"Meget tyder på, at der er stort angreb i gang, hvor kriminelle forsøger at komme ind i systemer hos forskellige virksomheder, organisationer og myndigheder," lyder det fra kilden.

Læs også:

Her er arbejdsmetoden: Sådan suger software-kidnappere penge ud af danskerne

Dansk kommune hacket: Filer er blevet låst - og der kræves løsesum

Nye angreb med Cryptowall i Danmark: Sådan ødelægger ransomwaren dine filer

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,