Microsofts it-systemer ikke i tvivl efter data-analyse: Dette land vinder EM i fodbold

Microsofts søgemaskine, Bing, har allerede forudset hele slutspillet i EM i fodbold. Søgemaskinen har tidligere haft stor succes som sportsspåkone.

Artikel top billede

Striberne på græsset er malet op, og tribunerne fuld af spændte fans ved EM i fodbold 2016. Men hvem går egentlig hen og vinder?

Mulighederne er mange i år med mange stærke hold, men ifølge Microsofts Bing er svaret ligetil.

Det bliver nemlig Tyskland, der står til at vinde æren og trofæet 10. juli. I finalen kommer tyskerne til at møde Spanien, lyder analysen..

Microsoft anvender algoritmer og big data til at udregne sandsynligheder for holdene, og det har vist sig at være en velfungerende metode.

Microsoft har nemlig tidligere haft stor succes med at forudsige sportsbegivenheder.

I 2014 forudsagde Bing resulaterne for flere kampe, samt at VM-finalen i fodbold ville blive udkæmpet mellem Tyskland og Argentina, og at Tyskland ville vinde.

Samtlige kampe endte, som Microsoft havde spået.

Mester i reality-finaler

Microsoft har også tidligere forudset andre begivenheder med stor succes.

Bing forudså vinderne ved reality-programmer som amerikanske The Voice, American Idols og Dancing with the Stars (amerikansk Vild med Dans) ved hjælp af Bing-brugeres søgedata samt data fra Facebook og Twitter.

Microsofts forudsigelser bygger på modeller fra analytikeren og økonomen David Rothschild, der arbejder hos Microsoft.

Han var også en af hjernerne bag forudsigelserne ved VM i 2014, og du kan læse en interessant post omkring VM her.

Læs også: Fodbold VM 2014: Computere har fundet vinderne

Også andre virksomheder byder ind med forudsigelser bygget på algoritmer.

Også analytikere fra Yahoo og Tumblr er nået frem til, at Tyskland vinder EM-finalen, mens et selskab som Blue Yonder, der lever af automatiseret big databehandling i blandt andet supermarkeder, spår Frankrig som den mest sandsynlige vinder.

I skrivende stund viser et blik på forskellige bettingsider, at en tysk sejr over Spanien giver 26 gange din indsats. Så der er gode penge at hente, hvis Microsofts forudsigelse holder stik.

Læs også: UEFA's CIO: Så meget it-grej skal vi have klar til EM i fodbold

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect