Nye regler om arbejdstilladelser får alvorlige konsekvenser for danske tech-startups

Klumme: De gamle regler på for ansættelse af udenlandsk område var ikke gode nok. De nye er helt uacceptable og står i dén grad i vejen for, at vores tech startups vækster og bliver globale successer. Det skal laves om.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Nye regler per 10. juni 2016 gør det i mange tilfælde helt umuligt for danske tech startups at ansætte nye nødvendige medarbejdere fra lande uden for EU.

Et af mange eksempler på de nye reglers urimelige konsekvenser er amerikaneren Jessica Navarro, der er ansat hos Airtame.

I Danmark er det et krav, at alle statsborgere fra lande uden for EU/EØS har en arbejds- og opholdstilladelse for at arbejde og opholde sig i Danmark.

En sådan tilladelse kan søges på flere forskellige måder afhængig af den konkrete ansøgers situation.

To særligt anvendte modeller var/er den såkaldte "greencard-ordning" og "beløbs-ordningen".

Indført i 2007

Greencard-ordningen blev indført i 2007 med det formål at skaffe mere kvalificeret arbejdskraft i Danmark i en tid, hvor der var økonomisk opsving og mangel på kvalificeret arbejdskraft.

I 2008 blev ordningen udvidet med en yderligere jobplan.

Greencard-ordningen gav tredjelandsstatsborgere mulighed for at få en opholdstilladelse med henblik på at søge job.

Ansøgeren blev bedømt ud fra et pointsystem, hvor der blev givet point for sprogfærdigheder, uddannelse og lignende.

Beløbsordningen er en ordning, der giver tredjelands-statsborgere, som er tilbudt arbejde med høj løn, en let adgang til det danske arbejdsmarked.

Der stilles ikke særlige krav til uddannelse, erhvervsområde eller stillingens præcise karakter, men derimod som udgangspunkt alene, at der ansøgeren har en vis minimumsløn årligt.

Greencard-ordning afskaffes nu

Med de nye regler er Greencard-ordningen per 10. juni 2016 afskaffet, mens minimumslønnen under beløbsordningen hæves fra 375.000 kroner årligt til 400.000 kroner årligt.

Konsekvenserne af regelændringerne og det tunge bureaukrati

Konsekvenserne af de nye regler er for det første, at der nu findes en mulighed mindre for at komme ind i Danmark på som tredjelandsstatsborger, mens der endvidere også bliver stillet endnu højere krav til den i forvejen mest anvendte ansøgningsmodel (beløbsordningen).

Det betyder selvsagt, at danske virksomheder nu vil få endnu sværere ved at tiltrække kvalificeret arbejdskraft, da processerne for at opnå en arbejds- og opholdstilladelse simpelthen vil være for tunge og besværlige.

Endvidere kan en masse personer, der pt. opholder sig i Danmark på de pågældende ordninger få sværere ved at forlænge ordningerne, da der stilles en lang række dokumentationskrav hertil, der også kræver, at der kigges tilbage i tid, blandt andet på indkomstniveauet og længden af faste ansættelser.

Et eksempel på konsekvenserne heraf - samt det i øvrigt meget tunge bureaukrati - finder man også hos den danske start-up virksomhed Airtame.

Læs mere herom.

2. november 2015 ansatte Airtame den amerikanske statsborger Jessica Navarro på Greencard-ordningen. Jessica Navarro havde forinden været ansat i anden virksomhed siden juli 2015.

Kan ikke ansættes

Airtame er utrolig glad for Jessica Navarros indsats i virksomheden, og ønsker derfor naturligvis at beholde hende og forlænge kontrakten.

Men det kan virksomheden ikke. Jessica Navarro kan nemlig i henhold til de nye regler tilsyneladende ikke forlænge sin Greencard-ordning, fordi det er et krav, at hun forinden har været fuldtidsansat i 12 måneder bagudrettet.

Jessica Navarro har "kun" været ansat 11 måneder bagudrettet, hvorfor dette krav ikke er opfyldt.

Jessica Navarro kan heller ikke - på trods af både job, kvalifikationer, sprogkundskaber og lignende. - blive familiesammenført med sin danske mand - som hun også har et barn med - fordi de ikke kan fremvise en lejekontrakt, der er minimum 18 måneder gammel.

Jeg arbejder med tech startups hele tiden som advokat (faktisk er jeg advokat for og investor i Airtame) og deltager aktivt i CPHFTW (http://www.cphftw.dk), der er det vigtigste community for tech startup herhjemme.

Det er åbenbart, at det er et meget vigtig konkurrenceparameter for disse startups at kunne tiltrække udenlandsk arbejdskraft, og det også fra lande udenfor EU/EØS.

Helt uacceptable

De gamle regler på dette område var ikke gode nok. De nye er helt uacceptable.

Alle med interesse i, at vores tech startups vækster og bliver globale successer bør fortælle vores politikere, at de nye regler er en ommer. (Og det gælder naturligvis også for alle andre med interesser i alle former for danske virksomheder, der har brug for international arbejdskraft).  

Tak til advokatfuldmægtig Mia Boesen hos Bird & Bird for hjælp med dette indlæg

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S