Mange Android-brugere i problemer efter opgradering: Ender med start-loop og batteribøvl

Opgraderingen til Android 7 driller masser af Nexus-brugere, der har problemer efter opdateringen.

Artikel top billede

Opgraderinger til nye styresystemsversioner går ikke altid smertefrit, hvilket Android 7-opdateringen er et praktisk eksempel på.

Det beretter websiden Android Authority.

Flere brugere beretter nemlig, at deres Nexus 5X-telefoner sidder fast i et genstarts-loop efter opgraderingen til Android N.

Læs også: Android 7.0 Nougat er lagt på nettet: Her er fem funktioner du kan glæde dig til

Fejlen er lidt lusket. Først ser det ud til, at telefonen fungerer normalt, men efter en tid begynder problemerne med de uendelige genstarter at indfinde sig.

Brugerne fortæller, at det kan tage alt fra et par timer til flere dage for problemet indtræffer.

Google har også bekræftet, at alt ikke er som det burde være. I et svar på Nexus' hjælpeforum skriver en repræsentant fra Google, at firmaet er i fuld gang med at undersøge sagen.

Læs også: Samsung stopper brat salget af ny top-smartphone: Risikerer at bryde i brand

Også problemer med Nexus 6P

I hjælpeforaet foreslås mange forskellige løsninger på problemet eksempelvis at rulle tilbage til Android 6, men en del har hidtil ikke haft held til at finde en løsning på de vilkårlige genstarter.

Men Google arbejder altså på sagen for at løse problemerne.

Også Nexus-modellen Huawei Nexus 6P oplever problemer.

Det fortæller blandt andet Ubergizmo, der har haft kontakt til flere brugere af 6P-modellen, der tappes for strøm efter Android 7-opdateringen.

Mobiloperatøren Vodafone har eksempelvis holdt igen med Android 7-opdateringerne som et resultat af fejlene.

Hvad der er sket, og hvornår det bliver rettet, er endnu uvist.

Google har ikke ønsket at kommentere sagen overfor Android Authority.

Læs også:

Google klar med verdens vildeste Android-telefoner om 14 dage

Google på trapperne med nye telefoner, ny Chromecast og splinternyt VR-headset

Samsung stopper brat salget af ny top-smartphone: Risikerer at bryde i brand

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,