USA vil indføre straftold mod andre lande som reaktion på beskatning af amerikanske tech-firmaer

USA vil indføre straftold på produkter fra blandt andet Storbritannien, Østrig, Italien og Spanien som reaktion på, at landene har indført særlige skatter på produkter fra amerikanske tech-firmaer.

Artikel top billede

USA vil indføre straftold mod produkter fra seks lande som en direkte reaktion på, at de pågældende lande vil indføre særlig beskatning mod amerikanske tech-firmaer.

USA meddeler dog i samme ombæring, at man vil suspendere de pågældende afgifter i seks måneder.

Det sker i håbet om, at USA kan finde en mindelig løsning med de seks lande, som er Storbritannien, Østrig, Indien, Italien, Spanien og Tyrkiet.

Til Washington Post siger Katherine Tai fra det amerikanske handelsministerium, at USA håber at kunne finde en “multilateral løsning på en vifte af områder, som er relateret til international beskatning.”

Hvor skal beskatningen ligge?

Den amerikanske ide om straftold på produkter fra de seks lande stammer helt tilbage fra Donald Trumps tid.

Katherine Tai siger til avisen, at USA nu har konkluderet, at afgifterne er rimelige og kan retfærdiggøres.

De seks lande har indført særlig beskatning på digitale services med særligt fokus på selskaber som Alphabet, Facebook og de øvrige store amerikanske selskaber.

Det er sket i en form for frustration over, at det har trukket ud med at finde en bred løsning i det internationale politiske system.

Her har flere især europæiske lande forlangt, at de store tech-selskaber betaler mere i skat i de lande, hvor de henter deres omsætning fremfor at spekulere skattemæssigt i deres internationale setup.

Ifølge Washinton Post har flere lande meddelt, at de vil suspendere deres nuværende beskatninger, hvis der findes en international løsning.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen