USA vil indføre straftold mod andre lande som reaktion på beskatning af amerikanske tech-firmaer

USA vil indføre straftold på produkter fra blandt andet Storbritannien, Østrig, Italien og Spanien som reaktion på, at landene har indført særlige skatter på produkter fra amerikanske tech-firmaer.

Artikel top billede

USA vil indføre straftold mod produkter fra seks lande som en direkte reaktion på, at de pågældende lande vil indføre særlig beskatning mod amerikanske tech-firmaer.

USA meddeler dog i samme ombæring, at man vil suspendere de pågældende afgifter i seks måneder.

Det sker i håbet om, at USA kan finde en mindelig løsning med de seks lande, som er Storbritannien, Østrig, Indien, Italien, Spanien og Tyrkiet.

Til Washington Post siger Katherine Tai fra det amerikanske handelsministerium, at USA håber at kunne finde en “multilateral løsning på en vifte af områder, som er relateret til international beskatning.”

Hvor skal beskatningen ligge?

Den amerikanske ide om straftold på produkter fra de seks lande stammer helt tilbage fra Donald Trumps tid.

Katherine Tai siger til avisen, at USA nu har konkluderet, at afgifterne er rimelige og kan retfærdiggøres.

De seks lande har indført særlig beskatning på digitale services med særligt fokus på selskaber som Alphabet, Facebook og de øvrige store amerikanske selskaber.

Det er sket i en form for frustration over, at det har trukket ud med at finde en bred løsning i det internationale politiske system.

Her har flere især europæiske lande forlangt, at de store tech-selskaber betaler mere i skat i de lande, hvor de henter deres omsætning fremfor at spekulere skattemæssigt i deres internationale setup.

Ifølge Washinton Post har flere lande meddelt, at de vil suspendere deres nuværende beskatninger, hvis der findes en international løsning.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job