Helle Thorning-Schmidts tilsynsråd skal granske kontroversielt Facebook-værktøj

Facebooks håndtering af profiler for højt profilerede brugere, skal ses efter i sømmende af Danmarks tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt og resten af selskabets eget tilsynsråd. Verdens største sociale medie har endnu engang truffet usammenhængende beslutninger, lyder kritikken forud for undersøgelsen.

Artikel top billede

(Foto: @Christos_Dogas / CHRISTOS DOGAS)

Tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt har sammen med de øvrige formænd for Facebooks Oversight Board åbnet en ny sag mod verdens største sociale medie.

Tilsynet er kritisk over for Facebooks håndtering af højt profilerede profiler på platformen, som man ikke mener er underlagt samme vilkår som andre profiler på platformen.

Helt konkret er det systemet XCheck, som mediet The Wall Street Journal har skrevet kritisk om i længere tid.

Systemet er egentlig udviklet til at sikre kvalitetskontrol med højtprofilerede konti, der tilhører politikere, journalister og kendte.

Systemet kom ifølge flere artikler hos mediet til at inkludere millioner af profiler og nogle af profilerne blev samtidig whitelistet, hvilket betød, at de var immune over for Facebooks øvrige regler for, hvad man må skrive og ytre sig om på platformen.

I en intern rapport fra Facebook i 2019 fremgik det ifølge avisen, at praksis med at whiteliste udvalgte profiler "ikke kunne forsvares offentligt."

Det har nu fået Helle Thonring-Schmidt og de øvrige ledende medlemmer af Facebooks tilsynsråd til at gå ind i sagen.

Rådet har derfor bedt Facebook om at redegøre for brugen af XCheck systemet og herunder hvad krititerierne for at whiteliste udvalgte brugere har været. I et blogpost forklarer rådet, at man blandt andet vil undersøge om Facebook "har været fuldt transperante i sit svar om cross-check (XCheck, red.) inklusiv brugen af whitelisting."

Facebook har afvist over for The Wall Street Journal at kommentere på tilsynsrådets beslutning om at gå ind i sagen.

Tidligere har en taltsperson forklaret, at Facebook er i gang med at udfase brugen af den såkaldte whitelisting.

Tilsynsrådet har siden det blev nedsat taget stilling til 20 principielle sager, hvor 11 af dem er endt med at gå i mod Facebooks egen beslutning. Foruden Helle Thorning-Schmidt har Facebook selv udpeget tre øvrige formænd for rådet.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S