Hackergruppen Conti erklærer sin støtte til Rusland: Nu har medlem lækket 60.000 interne-dokumenter i protest

En intern i hackernetværket Conti har lækket over 60.000 dokumenter, som afslører detaljer om gruppens cyberkriminelle operationer. Lækket er sket som protest mod Contis støtte til Rusland i cyberkrigen.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

En ukrainsk sikkerhedsmedarbejder har blotlagt mere 60.000 interne dokumenter, som tilhører den russiske hackergruppe Conti, som er berygtet for sine ransomware-angreb på flere store virksomheder og organisationer.

Dokumenterne indeholder informationer om en specifik ransomware-operations, som Conti-gruppen lancerede i juli 2020.

Ifølge tech-mediet BleepingComputer, der har bekræftet de lækkede dokumenter for legitime ad flere kilder, er lækket sket, fordi sikkerhedsmedarbejderen havde adgang til den logserver til Jabber-kommunikationssystemet, der blev brugt af ransomware-banden.

Lækket sker efter tilknyttede til Conti-netværket offentliggjorde en besked om, at gruppen giver "fuld support til den russiske regering".

Gruppen skrev desuden, at "hvis nogen beslutter at organisere et cyberangreb eller nogen form for krigsaktiviteter mod Rusland, vil vi bruge alle mulige ressourcer og slå tilbage med kritisk infrastruktur hos enhver fjende".

Denne udmelding er øjensynligt ikke faldet i god jord i den del af Contis eget bagland, som er ukrainsk-orienterede. Derfor rettede Conti også den officielle advarsel, og bekendtgjorde, at Conti "ikke er allierede med nogen regering" og at det kriminelle netværk desuden "fordømmer den pågående krig".

Men da var det for sent, og bagmanden bag lækket havde allerede trykket på knappen, med beskeden:

"Her er en venlig heads-up om, at Conti-gruppen lige har mistet alt deres lort." Beskeden blev leveret med en 1. tgz fil samt instrukser på, hvordan man åbner den.

I alt er der lækker 393 JSON-filer og 60.694 chatbeskeder fra perioden 21. januar 2021 til i dag. Dermed er det ikke det fulde billede af samtaler og dokumentation fra den ulovlige operation, der er blevet lækket.

De mange beskeder og dokumenter giver dog detaljerede oplysninger om gruppens aktiviteter, tidligere urapporterede ofre, private datalækager, bitcoin-adresser - som indeholder 86 millioner kroner i betalinger - samt diskussioner om operationerne.

Politiets Efterretningstjeneste

Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Banedanmark

Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS