Hackergruppen Conti erklærer sin støtte til Rusland: Nu har medlem lækket 60.000 interne-dokumenter i protest

En intern i hackernetværket Conti har lækket over 60.000 dokumenter, som afslører detaljer om gruppens cyberkriminelle operationer. Lækket er sket som protest mod Contis støtte til Rusland i cyberkrigen.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

En ukrainsk sikkerhedsmedarbejder har blotlagt mere 60.000 interne dokumenter, som tilhører den russiske hackergruppe Conti, som er berygtet for sine ransomware-angreb på flere store virksomheder og organisationer.

Dokumenterne indeholder informationer om en specifik ransomware-operations, som Conti-gruppen lancerede i juli 2020.

Ifølge tech-mediet BleepingComputer, der har bekræftet de lækkede dokumenter for legitime ad flere kilder, er lækket sket, fordi sikkerhedsmedarbejderen havde adgang til den logserver til Jabber-kommunikationssystemet, der blev brugt af ransomware-banden.

Lækket sker efter tilknyttede til Conti-netværket offentliggjorde en besked om, at gruppen giver "fuld support til den russiske regering".

Gruppen skrev desuden, at "hvis nogen beslutter at organisere et cyberangreb eller nogen form for krigsaktiviteter mod Rusland, vil vi bruge alle mulige ressourcer og slå tilbage med kritisk infrastruktur hos enhver fjende".

Denne udmelding er øjensynligt ikke faldet i god jord i den del af Contis eget bagland, som er ukrainsk-orienterede. Derfor rettede Conti også den officielle advarsel, og bekendtgjorde, at Conti "ikke er allierede med nogen regering" og at det kriminelle netværk desuden "fordømmer den pågående krig".

Men da var det for sent, og bagmanden bag lækket havde allerede trykket på knappen, med beskeden:

"Her er en venlig heads-up om, at Conti-gruppen lige har mistet alt deres lort." Beskeden blev leveret med en 1. tgz fil samt instrukser på, hvordan man åbner den.

I alt er der lækker 393 JSON-filer og 60.694 chatbeskeder fra perioden 21. januar 2021 til i dag. Dermed er det ikke det fulde billede af samtaler og dokumentation fra den ulovlige operation, der er blevet lækket.

De mange beskeder og dokumenter giver dog detaljerede oplysninger om gruppens aktiviteter, tidligere urapporterede ofre, private datalækager, bitcoin-adresser - som indeholder 86 millioner kroner i betalinger - samt diskussioner om operationerne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S