Hackergruppen Conti erklærer sin støtte til Rusland: Nu har medlem lækket 60.000 interne-dokumenter i protest

En intern i hackernetværket Conti har lækket over 60.000 dokumenter, som afslører detaljer om gruppens cyberkriminelle operationer. Lækket er sket som protest mod Contis støtte til Rusland i cyberkrigen.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

En ukrainsk sikkerhedsmedarbejder har blotlagt mere 60.000 interne dokumenter, som tilhører den russiske hackergruppe Conti, som er berygtet for sine ransomware-angreb på flere store virksomheder og organisationer.

Dokumenterne indeholder informationer om en specifik ransomware-operations, som Conti-gruppen lancerede i juli 2020.

Ifølge tech-mediet BleepingComputer, der har bekræftet de lækkede dokumenter for legitime ad flere kilder, er lækket sket, fordi sikkerhedsmedarbejderen havde adgang til den logserver til Jabber-kommunikationssystemet, der blev brugt af ransomware-banden.

Lækket sker efter tilknyttede til Conti-netværket offentliggjorde en besked om, at gruppen giver "fuld support til den russiske regering".

Gruppen skrev desuden, at "hvis nogen beslutter at organisere et cyberangreb eller nogen form for krigsaktiviteter mod Rusland, vil vi bruge alle mulige ressourcer og slå tilbage med kritisk infrastruktur hos enhver fjende".

Denne udmelding er øjensynligt ikke faldet i god jord i den del af Contis eget bagland, som er ukrainsk-orienterede. Derfor rettede Conti også den officielle advarsel, og bekendtgjorde, at Conti "ikke er allierede med nogen regering" og at det kriminelle netværk desuden "fordømmer den pågående krig".

Men da var det for sent, og bagmanden bag lækket havde allerede trykket på knappen, med beskeden:

"Her er en venlig heads-up om, at Conti-gruppen lige har mistet alt deres lort." Beskeden blev leveret med en 1. tgz fil samt instrukser på, hvordan man åbner den.

I alt er der lækker 393 JSON-filer og 60.694 chatbeskeder fra perioden 21. januar 2021 til i dag. Dermed er det ikke det fulde billede af samtaler og dokumentation fra den ulovlige operation, der er blevet lækket.

De mange beskeder og dokumenter giver dog detaljerede oplysninger om gruppens aktiviteter, tidligere urapporterede ofre, private datalækager, bitcoin-adresser - som indeholder 86 millioner kroner i betalinger - samt diskussioner om operationerne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job