Hackergruppen Conti erklærer sin støtte til Rusland: Nu har medlem lækket 60.000 interne-dokumenter i protest

En intern i hackernetværket Conti har lækket over 60.000 dokumenter, som afslører detaljer om gruppens cyberkriminelle operationer. Lækket er sket som protest mod Contis støtte til Rusland i cyberkrigen.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

En ukrainsk sikkerhedsmedarbejder har blotlagt mere 60.000 interne dokumenter, som tilhører den russiske hackergruppe Conti, som er berygtet for sine ransomware-angreb på flere store virksomheder og organisationer.

Dokumenterne indeholder informationer om en specifik ransomware-operations, som Conti-gruppen lancerede i juli 2020.

Ifølge tech-mediet BleepingComputer, der har bekræftet de lækkede dokumenter for legitime ad flere kilder, er lækket sket, fordi sikkerhedsmedarbejderen havde adgang til den logserver til Jabber-kommunikationssystemet, der blev brugt af ransomware-banden.

Lækket sker efter tilknyttede til Conti-netværket offentliggjorde en besked om, at gruppen giver "fuld support til den russiske regering".

Gruppen skrev desuden, at "hvis nogen beslutter at organisere et cyberangreb eller nogen form for krigsaktiviteter mod Rusland, vil vi bruge alle mulige ressourcer og slå tilbage med kritisk infrastruktur hos enhver fjende".

Denne udmelding er øjensynligt ikke faldet i god jord i den del af Contis eget bagland, som er ukrainsk-orienterede. Derfor rettede Conti også den officielle advarsel, og bekendtgjorde, at Conti "ikke er allierede med nogen regering" og at det kriminelle netværk desuden "fordømmer den pågående krig".

Men da var det for sent, og bagmanden bag lækket havde allerede trykket på knappen, med beskeden:

"Her er en venlig heads-up om, at Conti-gruppen lige har mistet alt deres lort." Beskeden blev leveret med en 1. tgz fil samt instrukser på, hvordan man åbner den.

I alt er der lækker 393 JSON-filer og 60.694 chatbeskeder fra perioden 21. januar 2021 til i dag. Dermed er det ikke det fulde billede af samtaler og dokumentation fra den ulovlige operation, der er blevet lækket.

De mange beskeder og dokumenter giver dog detaljerede oplysninger om gruppens aktiviteter, tidligere urapporterede ofre, private datalækager, bitcoin-adresser - som indeholder 86 millioner kroner i betalinger - samt diskussioner om operationerne.

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura