Har brudt loven: Finanstilsynet forbyder den danske app-bank Lunar at udstede lån hvis ikke der rettes op på forhold

Opdateret Finanstilsynet forbyder tech-banken Lunar at låne flere penge ud, indtil en række forhold er blevet rettet op.

Artikel top billede

(Foto: Lunar)

Opdateret fredag 08.30: Lunar meddeler, at forbuddet ikke er et straks-forbud, men at banken har til 9. december til at få rettet op på de beskrevne forhold, og at den fortsat udsteder lån.

Forbud, hvis ikke der rettes op.

Sådan lyder den kontante besked fra Finanstilsynet til den fremadstormende tech-bank Lunar om udstedelse af lån.

Det sker i forbindelse med et påbud om at få styr på sine kreditvurderinger. Lunar må ikke udstede flere lån, hvis ikke der rettes op en række forhold.

“Lunar Bank [må] ikke yde nye udlån [...], hvis ovenstående påbud ikke overholdes,” lyder det i en meddelelse fra Finanstilsynet.

I påbuddet kræver Finanstilsynet, at Lunars såkaldte kreditværdigheds-vurdering foretages i ‘overenstemmelse med kreditaftale-loven.’

Ifølge tilsynet har banken nemlig udstedt lån på baggrund af mangelfulde oplysningerne om kunderne - herunder om deres udgifter og indtægter.

I en længere gennemgang af sagen peger Finanstilsynet på, at Lunar i en række tilfælde har udstedt lån på uklar baggrund og på baggrund af uklare oplysninger uden dokumentation.

Eksempelvis anfører Finanstilsynet, at kunder undervejs i processen med at behandle låne-ansøgninger kan ‘ændre i det af Lunar Bank udarbejdede budget, uden at Lunar Bank indhenter dokumentation for udgifternes størrelse,” som det hedder.

“Finanstilsynet har desuden konstateret, at det af Lunar Bank udarbejdede budget i flere lånesager, hvor kunden har oplyst, at formålet med at låne er køb af bil, ikke indeholder udgifter til bil. I nogle lånesager er oplysninger fra årsopgørelsen om kundens gæld endvidere ikke anvendt,” hedder det.

Du finder hele påbuddet og årsagen til det hos Finanstilsynet her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S