Lenovo ThinkPad Tablet 8

Lenovo ThinkPad Tablet 8 tilhører Lenovos erhvervsserie, som kendere af mærket vil have bemærket. Det forhindrer dog ikke denne tablet i at være ganske velegnet til privat brug, hvorfor den også deltager her i testen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Prisen er lidt i testens tunge ende, og tabletten har ikke engang et indbygget 3G/4G-modem. Læg dog mærke til den store lagringskapacitet på 128 GB, hvilket er den største i hele testen.

Lenovo leverer en fin skærm, som dog kan gøre det lidt svært at styre Windows 8.1.

Lenovo ThinkPad Tablet 8 virker meget velbygget. Den er også meget let at håndtere på grund af den beskedne størrelse og vægt. Modsat Surface 2 er der her et fuldt funktionsdygtigt Windows 8.1 Pro som operativsystem.
Det vil sige, at man kan installere de programmer, som kører på ens computer derhjemme, hvilket er en fordel, så længe de altså egner sig til touchbetjening på en lille skærm.

Den lille skærm er lysstærk og trods den mindre skærmopløsning, så har den praktisk talt næsten samme pixeltæthed som de større deltagere i testen. Selv om man også sagtens kan betjene skrivebordsemner, så havde det i dette tilfælde været rart, hvis der medfulgte en stylus.

Til privat brug er Windows måske en lille hæmsko, da der ikke findes et så stort udvalg af apps, som der findes til iOS- og Android-enheder.

Størrelsesmæssigt er den lige i underkanten til visse opgaver. Eksempelvis regneark, hvor Windows er på hjemmebane.

Der er ellers tale om en stærk tablet, der er behagelig i brug, og som har en fornuftig batterilevetid.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S