MEDION HDDrive-N-Go

Testens hurtigste drev, men lidt af en klods.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Medion HDDrive-N-Go er lidt af et særtilfælde her i testen, vi havde ganske vist inviteret til at såvel 2,5" og 3,5" portable harddiske kunne deltage, men størrelsen overraskede os alligevel. Drevet indikerer via navnet, at den er til at tage med på farten.

Det kan selvfølgelig også lade sig gøre, men den er noget omfangsrig at tage med sig. Til gengæld har den testens største kapacitet med 3 TB, det er samtidig testens billigste portable harddisk.
Drevet kan betegnes som værende lidt af et grænsetilfælde i limbo, mellem at være en portabel harddisk og en ekstern harddisk til brug på skrivebordet.

Stor og blank, det er vist den bedste måde at beskrive Medion HDDrive-N-Go på. Men hurtig er den.

Nuvel den er, hvad man gør den til. Har man en stationær computer fra Medion giver det hele lidt mere mening. Det er nemlig en harddisk af denne type, der passer til USB 3.0 harddiskdocken, der er indbygget i toppen af alle Medions stationære computere.

Det smarte her er, at man kan tilslutte harddisken uden brug af kabler. Helt så heldig er man ikke, hvis harddisken anvendes sammen med en anden computer, her er en ekstern strømadapter påkrævet som eneste deltager i testen.

Medion HDDrive-N-Go har et sort blankt plastikkabinet med integrerede køleribber. Den er udstyret med et standard USB 3.0-interface type B, der medfølger et USB 3.0-kabel type A til B. Der nævnes ikke noget om støddæmpning.

På et punkt er dette drev helt sin egen, der følger nemlig slet ikke noget software med. Det er atypisk, men forklarer delvist prisen.
Som kompensation for størrelsen og den manglende software, får man til gengæld testens hurtigste drev, det er uomtvisteligt.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S