MEDION HDDrive-N-Go

Testens hurtigste drev, men lidt af en klods.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Medion HDDrive-N-Go er lidt af et særtilfælde her i testen, vi havde ganske vist inviteret til at såvel 2,5" og 3,5" portable harddiske kunne deltage, men størrelsen overraskede os alligevel. Drevet indikerer via navnet, at den er til at tage med på farten.

Det kan selvfølgelig også lade sig gøre, men den er noget omfangsrig at tage med sig. Til gengæld har den testens største kapacitet med 3 TB, det er samtidig testens billigste portable harddisk.
Drevet kan betegnes som værende lidt af et grænsetilfælde i limbo, mellem at være en portabel harddisk og en ekstern harddisk til brug på skrivebordet.

Stor og blank, det er vist den bedste måde at beskrive Medion HDDrive-N-Go på. Men hurtig er den.

Nuvel den er, hvad man gør den til. Har man en stationær computer fra Medion giver det hele lidt mere mening. Det er nemlig en harddisk af denne type, der passer til USB 3.0 harddiskdocken, der er indbygget i toppen af alle Medions stationære computere.

Det smarte her er, at man kan tilslutte harddisken uden brug af kabler. Helt så heldig er man ikke, hvis harddisken anvendes sammen med en anden computer, her er en ekstern strømadapter påkrævet som eneste deltager i testen.

Medion HDDrive-N-Go har et sort blankt plastikkabinet med integrerede køleribber. Den er udstyret med et standard USB 3.0-interface type B, der medfølger et USB 3.0-kabel type A til B. Der nævnes ikke noget om støddæmpning.

På et punkt er dette drev helt sin egen, der følger nemlig slet ikke noget software med. Det er atypisk, men forklarer delvist prisen.
Som kompensation for størrelsen og den manglende software, får man til gengæld testens hurtigste drev, det er uomtvisteligt.

Mere om samme emne

Annonceindlæg fra DE-CIX

Edge computing: behandling ved kilden

Edge computing revolutionerer den måde, data behandles på, ved at bringe kapacitet og ydeevne tættere på dér, hvor der er behov for det.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S