Fin underholdningscentral

Ikke en topmaskine, men alligevel en interessant multimediepakke.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En stor HD-skærm og højttalere til at bakke billedet op gør sammen med det indbyggede dvd-drev HP’en til en ren underholdningsmaskine. Skærmen har meget klare farver og er klart bedst til film og billeder, men ikke egnet til kritisk billed- eller videoredigering.

Maskinen har en AMD A8-processor og et Radeon-grafikkort, som gør, at den er noget bedre til gaming, end vores samlede målinger afslører. For ganske som Medion måler HP ringere end de øvrige i testen, men går vi i detaljer i målingen, kan vi konstatere, at både HP og Medion er gode, når det er ren grafikpower, vi kigger på.

Den sorte overflade med riller sikrer, at ridser bliver mindre synlige end ellers.

Men hvor Medion er mere rendyrket gaming, er HP mere rendyrket underholdning. Den gode lyd fra Beats Audio-kredsløbene kommer til udtryk som en homogen og ret kraftfuld lyd fra de indbyggede højttalere – og i endnu højere grad via et sæt hovedtelefoner.

HP er på alle måder en topmoderne computer til en ok pris. Som hverdagsslider giver Dell mere mening, da den er bedre og hurtigere til almindelige programmer. Men står den på ekstra maskine til sommerhuset, hvor der også skal streames, eller til teenageren, der skal have en computer, som både kan håndtere skolen og underholdningen, er denne pc ikke uinteressant.

Med en vægt på 2,2 kg og en 15,6” stor skærm, er HP’en lidt stor til en hel dag i rygsækken, men til og fra skole eller job går det fint. Det sorte chassis i plast er pænt med sine små, horisontale riller, der er med til at gøre ridser mindre synlige. Til gengæld er overfladen ret modtagelig for fedtfingre.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job