Fin underholdningscentral

Ikke en topmaskine, men alligevel en interessant multimediepakke.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En stor HD-skærm og højttalere til at bakke billedet op gør sammen med det indbyggede dvd-drev HP’en til en ren underholdningsmaskine. Skærmen har meget klare farver og er klart bedst til film og billeder, men ikke egnet til kritisk billed- eller videoredigering.

Maskinen har en AMD A8-processor og et Radeon-grafikkort, som gør, at den er noget bedre til gaming, end vores samlede målinger afslører. For ganske som Medion måler HP ringere end de øvrige i testen, men går vi i detaljer i målingen, kan vi konstatere, at både HP og Medion er gode, når det er ren grafikpower, vi kigger på.

Den sorte overflade med riller sikrer, at ridser bliver mindre synlige end ellers.

Men hvor Medion er mere rendyrket gaming, er HP mere rendyrket underholdning. Den gode lyd fra Beats Audio-kredsløbene kommer til udtryk som en homogen og ret kraftfuld lyd fra de indbyggede højttalere – og i endnu højere grad via et sæt hovedtelefoner.

HP er på alle måder en topmoderne computer til en ok pris. Som hverdagsslider giver Dell mere mening, da den er bedre og hurtigere til almindelige programmer. Men står den på ekstra maskine til sommerhuset, hvor der også skal streames, eller til teenageren, der skal have en computer, som både kan håndtere skolen og underholdningen, er denne pc ikke uinteressant.

Med en vægt på 2,2 kg og en 15,6” stor skærm, er HP’en lidt stor til en hel dag i rygsækken, men til og fra skole eller job går det fint. Det sorte chassis i plast er pænt med sine små, horisontale riller, der er med til at gøre ridser mindre synlige. Til gengæld er overfladen ret modtagelig for fedtfingre.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S