Fin underholdningscentral

Ikke en topmaskine, men alligevel en interessant multimediepakke.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En stor HD-skærm og højttalere til at bakke billedet op gør sammen med det indbyggede dvd-drev HP’en til en ren underholdningsmaskine. Skærmen har meget klare farver og er klart bedst til film og billeder, men ikke egnet til kritisk billed- eller videoredigering.

Maskinen har en AMD A8-processor og et Radeon-grafikkort, som gør, at den er noget bedre til gaming, end vores samlede målinger afslører. For ganske som Medion måler HP ringere end de øvrige i testen, men går vi i detaljer i målingen, kan vi konstatere, at både HP og Medion er gode, når det er ren grafikpower, vi kigger på.

Den sorte overflade med riller sikrer, at ridser bliver mindre synlige end ellers.

Men hvor Medion er mere rendyrket gaming, er HP mere rendyrket underholdning. Den gode lyd fra Beats Audio-kredsløbene kommer til udtryk som en homogen og ret kraftfuld lyd fra de indbyggede højttalere – og i endnu højere grad via et sæt hovedtelefoner.

HP er på alle måder en topmoderne computer til en ok pris. Som hverdagsslider giver Dell mere mening, da den er bedre og hurtigere til almindelige programmer. Men står den på ekstra maskine til sommerhuset, hvor der også skal streames, eller til teenageren, der skal have en computer, som både kan håndtere skolen og underholdningen, er denne pc ikke uinteressant.

Med en vægt på 2,2 kg og en 15,6” stor skærm, er HP’en lidt stor til en hel dag i rygsækken, men til og fra skole eller job går det fint. Det sorte chassis i plast er pænt med sine små, horisontale riller, der er med til at gøre ridser mindre synlige. Til gengæld er overfladen ret modtagelig for fedtfingre.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S