Fin underholdningscentral

Ikke en topmaskine, men alligevel en interessant multimediepakke.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En stor HD-skærm og højttalere til at bakke billedet op gør sammen med det indbyggede dvd-drev HP’en til en ren underholdningsmaskine. Skærmen har meget klare farver og er klart bedst til film og billeder, men ikke egnet til kritisk billed- eller videoredigering.

Maskinen har en AMD A8-processor og et Radeon-grafikkort, som gør, at den er noget bedre til gaming, end vores samlede målinger afslører. For ganske som Medion måler HP ringere end de øvrige i testen, men går vi i detaljer i målingen, kan vi konstatere, at både HP og Medion er gode, når det er ren grafikpower, vi kigger på.

Den sorte overflade med riller sikrer, at ridser bliver mindre synlige end ellers.

Men hvor Medion er mere rendyrket gaming, er HP mere rendyrket underholdning. Den gode lyd fra Beats Audio-kredsløbene kommer til udtryk som en homogen og ret kraftfuld lyd fra de indbyggede højttalere – og i endnu højere grad via et sæt hovedtelefoner.

HP er på alle måder en topmoderne computer til en ok pris. Som hverdagsslider giver Dell mere mening, da den er bedre og hurtigere til almindelige programmer. Men står den på ekstra maskine til sommerhuset, hvor der også skal streames, eller til teenageren, der skal have en computer, som både kan håndtere skolen og underholdningen, er denne pc ikke uinteressant.

Med en vægt på 2,2 kg og en 15,6” stor skærm, er HP’en lidt stor til en hel dag i rygsækken, men til og fra skole eller job går det fint. Det sorte chassis i plast er pænt med sine små, horisontale riller, der er med til at gøre ridser mindre synlige. Til gengæld er overfladen ret modtagelig for fedtfingre.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Open Source AI er på vej ind i kommunerne

Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job