Fin underholdningscentral

Ikke en topmaskine, men alligevel en interessant multimediepakke.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En stor HD-skærm og højttalere til at bakke billedet op gør sammen med det indbyggede dvd-drev HP’en til en ren underholdningsmaskine. Skærmen har meget klare farver og er klart bedst til film og billeder, men ikke egnet til kritisk billed- eller videoredigering.

Maskinen har en AMD A8-processor og et Radeon-grafikkort, som gør, at den er noget bedre til gaming, end vores samlede målinger afslører. For ganske som Medion måler HP ringere end de øvrige i testen, men går vi i detaljer i målingen, kan vi konstatere, at både HP og Medion er gode, når det er ren grafikpower, vi kigger på.

Den sorte overflade med riller sikrer, at ridser bliver mindre synlige end ellers.

Men hvor Medion er mere rendyrket gaming, er HP mere rendyrket underholdning. Den gode lyd fra Beats Audio-kredsløbene kommer til udtryk som en homogen og ret kraftfuld lyd fra de indbyggede højttalere – og i endnu højere grad via et sæt hovedtelefoner.

HP er på alle måder en topmoderne computer til en ok pris. Som hverdagsslider giver Dell mere mening, da den er bedre og hurtigere til almindelige programmer. Men står den på ekstra maskine til sommerhuset, hvor der også skal streames, eller til teenageren, der skal have en computer, som både kan håndtere skolen og underholdningen, er denne pc ikke uinteressant.

Med en vægt på 2,2 kg og en 15,6” stor skærm, er HP’en lidt stor til en hel dag i rygsækken, men til og fra skole eller job går det fint. Det sorte chassis i plast er pænt med sine små, horisontale riller, der er med til at gøre ridser mindre synlige. Til gengæld er overfladen ret modtagelig for fedtfingre.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S