Elektronisk parkeringsskive i miniformat

Needit park mini er intet mindre end verdens mindste elektroniske p-skive.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Smartphones har måske erstattet bilens gps og parkeringsbilleter, men parkeringsskiver er stadig ikke til at komme udenom. Her bliver elektronikken dog også mindre, og dette er intet mindre end verdens mindste elektroniske p-skive.

Helt perfekt til den danske bilpark, hvor små minibiler er blevet populære i dyre bildanmark. Derfor er det måske ikke så mærkeligt, at park mini er danskdesignet. Den er nem at placere i forruden, hvor den helt forudsigeligt ikke fylder meget. Tiden er dog vist med store tal og er tydelig at se udefra i flere vinkler. Via et display på bagsiden af enheden, kan du også se tid og dato indenfor i bilen.

Den elektroniske parkeringsskive stiller sig selv, hver gang du stopper bilen, og det passede i de to måneder, vi havde den i bilen. Du kan også indstille tiden manuelt. Batteriet skulle holde to år, hvorefter en lampe skulle lyse, men det har vi selvsagt ikke testet. Derudover kan den holde til både kulde og varme fra -20°C til +75°C. Et godt køb - især til prisen (som kan findes mindre online) og til din minibil.

Læses lige nu

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Banedanmark

    Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S