Elektronisk parkeringsskive i miniformat

Needit park mini er intet mindre end verdens mindste elektroniske p-skive.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Smartphones har måske erstattet bilens gps og parkeringsbilleter, men parkeringsskiver er stadig ikke til at komme udenom. Her bliver elektronikken dog også mindre, og dette er intet mindre end verdens mindste elektroniske p-skive.

Helt perfekt til den danske bilpark, hvor små minibiler er blevet populære i dyre bildanmark. Derfor er det måske ikke så mærkeligt, at park mini er danskdesignet. Den er nem at placere i forruden, hvor den helt forudsigeligt ikke fylder meget. Tiden er dog vist med store tal og er tydelig at se udefra i flere vinkler. Via et display på bagsiden af enheden, kan du også se tid og dato indenfor i bilen.

Den elektroniske parkeringsskive stiller sig selv, hver gang du stopper bilen, og det passede i de to måneder, vi havde den i bilen. Du kan også indstille tiden manuelt. Batteriet skulle holde to år, hvorefter en lampe skulle lyse, men det har vi selvsagt ikke testet. Derudover kan den holde til både kulde og varme fra -20°C til +75°C. Et godt køb - især til prisen (som kan findes mindre online) og til din minibil.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job