Elektronisk parkeringsskive i miniformat

Needit park mini er intet mindre end verdens mindste elektroniske p-skive.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Smartphones har måske erstattet bilens gps og parkeringsbilleter, men parkeringsskiver er stadig ikke til at komme udenom. Her bliver elektronikken dog også mindre, og dette er intet mindre end verdens mindste elektroniske p-skive.

Helt perfekt til den danske bilpark, hvor små minibiler er blevet populære i dyre bildanmark. Derfor er det måske ikke så mærkeligt, at park mini er danskdesignet. Den er nem at placere i forruden, hvor den helt forudsigeligt ikke fylder meget. Tiden er dog vist med store tal og er tydelig at se udefra i flere vinkler. Via et display på bagsiden af enheden, kan du også se tid og dato indenfor i bilen.

Den elektroniske parkeringsskive stiller sig selv, hver gang du stopper bilen, og det passede i de to måneder, vi havde den i bilen. Du kan også indstille tiden manuelt. Batteriet skulle holde to år, hvorefter en lampe skulle lyse, men det har vi selvsagt ikke testet. Derudover kan den holde til både kulde og varme fra -20°C til +75°C. Et godt køb - især til prisen (som kan findes mindre online) og til din minibil.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS