Elektronisk parkeringsskive i miniformat

Needit park mini er intet mindre end verdens mindste elektroniske p-skive.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Smartphones har måske erstattet bilens gps og parkeringsbilleter, men parkeringsskiver er stadig ikke til at komme udenom. Her bliver elektronikken dog også mindre, og dette er intet mindre end verdens mindste elektroniske p-skive.

Helt perfekt til den danske bilpark, hvor små minibiler er blevet populære i dyre bildanmark. Derfor er det måske ikke så mærkeligt, at park mini er danskdesignet. Den er nem at placere i forruden, hvor den helt forudsigeligt ikke fylder meget. Tiden er dog vist med store tal og er tydelig at se udefra i flere vinkler. Via et display på bagsiden af enheden, kan du også se tid og dato indenfor i bilen.

Den elektroniske parkeringsskive stiller sig selv, hver gang du stopper bilen, og det passede i de to måneder, vi havde den i bilen. Du kan også indstille tiden manuelt. Batteriet skulle holde to år, hvorefter en lampe skulle lyse, men det har vi selvsagt ikke testet. Derudover kan den holde til både kulde og varme fra -20°C til +75°C. Et godt køb - især til prisen (som kan findes mindre online) og til din minibil.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS