Elektronisk parkeringsskive i miniformat

Needit park mini er intet mindre end verdens mindste elektroniske p-skive.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Smartphones har måske erstattet bilens gps og parkeringsbilleter, men parkeringsskiver er stadig ikke til at komme udenom. Her bliver elektronikken dog også mindre, og dette er intet mindre end verdens mindste elektroniske p-skive.

Helt perfekt til den danske bilpark, hvor små minibiler er blevet populære i dyre bildanmark. Derfor er det måske ikke så mærkeligt, at park mini er danskdesignet. Den er nem at placere i forruden, hvor den helt forudsigeligt ikke fylder meget. Tiden er dog vist med store tal og er tydelig at se udefra i flere vinkler. Via et display på bagsiden af enheden, kan du også se tid og dato indenfor i bilen.

Den elektroniske parkeringsskive stiller sig selv, hver gang du stopper bilen, og det passede i de to måneder, vi havde den i bilen. Du kan også indstille tiden manuelt. Batteriet skulle holde to år, hvorefter en lampe skulle lyse, men det har vi selvsagt ikke testet. Derudover kan den holde til både kulde og varme fra -20°C til +75°C. Et godt køb - især til prisen (som kan findes mindre online) og til din minibil.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S