Den stuevenlige kontorprinter

Brugervenlighed og design er i top hos HP, der leverer en hæderlig print-performance.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er svungne former og frihed for knapper. Det gør HP Envy 7640 til testens designvinder. Den 8,8 cm store touchskærm er meget enkel at bruge. Der er alt, hvad du skal bruge, faktisk også en faxfunktion, og alt i alt tegner det godt for HP. Kortlæseren er gemt bag et lille rundt dæksel, der glider ind i maskinen, når det åbnes.

Ingen knapper og lækkert design gør HP til testens mest stuevenlige printer. Kortlæseren sidder bag det runde dæksel til venstre.

Der benyttes fire farver, men kun to farvepatroner. Begge patroner fås også i XL variant, så du har ekstra stor beholdning og lavere printpris. Den ene printpatron er til sort, den anden indeholder de øvrige farver. Er det smart? Du risikerer jo at bruge den gule farve før den blå, men bliver nødt til at skifte hele patronen. Konceptet sparer dog plads i printeren, og du har færre patroner med hver sin mekanik, plastik osv. Så måske udlignes ulemperne af fordelene.

Forbrugsmæssigt ligger HP da også lunt i svinget, om end sideprisen er i den lidt dyrere ende, hvis man skal tro producenternes egne opgivelser. Til gengæld er Envy 7640 hurtig. Kun den store Canon er kvikkere, og især de fem sekunder for første A4-print er ret imponerende.

Opsætning er ekstrem enkel. Du kan for eksempel få en lille animationsfilm frem på skærmen, hver gang du vil noget nyt. Åbner du papirbakken, får du endda tilbudt at få et lille klip, der viser, hvordan papiret ilægges korrekt. Det er brugervenlighed på et højt niveau.

HP Envy 7640 er på mange måder en fin printer, og den er kvik. Men konkurrencen er hård. Den er ikke bedst til fotoprint. Den udskriver pænere end den langt billigere Brother, men har ikke de nuancer, som Canon formår. Hudtoner står ikke helt korrekt, men til familiebilleder er den rigelig god. Det er en god allroundprinter, der kan lidt af det hele, og som alle kan finde ud af at bruge.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad men erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S