Chromebook på godt og ondt

Denne Chromebook er ikke uden evner, men måske nok for dyr. Og der er en del begrænsninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med præcis samme størrelse som et A4-ark er denne Dell lige til skoletasken, og så snart du slår låget op på den 11,6” store skærm, er den klar. Der er ikke tale om en ekstrem hurtig computer, men en maskine, som benytter det specielle Chrome-styresystem fra Google. Man kan nærmest kalde den en tablet på steroider.

At arbejde med en Chromebook er lidt specielt på godt og ondt. Den skal helst være online, mens du bruger den, for her gemmer du og arbejder med filer. En Chromebook kan dog godt fungere offline, blot du ind i mellem har adgang til et netværk, hvor du kan gemme filer, for eksempel Google Drev.

Den ligner en almindelig Windows-bærbar, men denne Dell kører på Chrome OS-styresystemet.

Du kan ikke installere de traditionelle programmer, som du har på en Windows-computer. Men der er flere og flere apps, du kan bruge, så du for eksempel kan justere billeder, bruge Evernote som på din smartphone og meget mere. Men der er altså en del begrænsninger, og det skal du have i mente, inden du køber.

Dells bud på en Chromebook fungerer ret kvikt, og især tastaturet er godt, da det føles som noget fra en langt mere kostbar computer. Computerens design er anonymt.

Men overfladen synes at være svær at ridse, ligesom den ikke er ret modtagelig for fedtede fingre. Skærmen står fint og ret skarpt. Helt perfekt til at skrive på.

Denne Dell er på mange måder en udmærket skole-bærbar. Lav vægt og relativ kvik. Men det ændrer ikke ved, at styresystemet er specielt og har en del begrænsninger. Kan du leve med ikke at have de muligheder, du har i en ”ægte” computer, er den et fint bud. Dog er prisen lidt pebret i betragtning af den moderate ydelse og de muligheder, du går glip af.

Konklusion: Ikke det mest oplagte valg.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS