Chromebook på godt og ondt

Denne Chromebook er ikke uden evner, men måske nok for dyr. Og der er en del begrænsninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med præcis samme størrelse som et A4-ark er denne Dell lige til skoletasken, og så snart du slår låget op på den 11,6” store skærm, er den klar. Der er ikke tale om en ekstrem hurtig computer, men en maskine, som benytter det specielle Chrome-styresystem fra Google. Man kan nærmest kalde den en tablet på steroider.

At arbejde med en Chromebook er lidt specielt på godt og ondt. Den skal helst være online, mens du bruger den, for her gemmer du og arbejder med filer. En Chromebook kan dog godt fungere offline, blot du ind i mellem har adgang til et netværk, hvor du kan gemme filer, for eksempel Google Drev.

Den ligner en almindelig Windows-bærbar, men denne Dell kører på Chrome OS-styresystemet.

Du kan ikke installere de traditionelle programmer, som du har på en Windows-computer. Men der er flere og flere apps, du kan bruge, så du for eksempel kan justere billeder, bruge Evernote som på din smartphone og meget mere. Men der er altså en del begrænsninger, og det skal du have i mente, inden du køber.

Dells bud på en Chromebook fungerer ret kvikt, og især tastaturet er godt, da det føles som noget fra en langt mere kostbar computer. Computerens design er anonymt.

Men overfladen synes at være svær at ridse, ligesom den ikke er ret modtagelig for fedtede fingre. Skærmen står fint og ret skarpt. Helt perfekt til at skrive på.

Denne Dell er på mange måder en udmærket skole-bærbar. Lav vægt og relativ kvik. Men det ændrer ikke ved, at styresystemet er specielt og har en del begrænsninger. Kan du leve med ikke at have de muligheder, du har i en ”ægte” computer, er den et fint bud. Dog er prisen lidt pebret i betragtning af den moderate ydelse og de muligheder, du går glip af.

Konklusion: Ikke det mest oplagte valg.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job