Touchstyrede trådløse hørebøffer fra B&O

BeoPlay H7 er skabt i luksuriøse materialer og har intuitivt touch-interface.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

B&O har haft god succes med de velskabte hørebøffer H6. Tidligere på året fik de eb trådløs storebror i H8, og nu udvider vores danske hifi-onkel så med H7, der kombinerer det allerede halvikoniske design og den trådløs teknologi fra H8 med et nyt touch-interface. Med enkle bevægelser på den berøringsfølsomme ørekop kan du styre musikken og besvare opkald – selv med handsker på.
 
BeoPlay H7 har den velkendte Bang & Olufsen Signature Sound, som er tro mod musikkilden, uanset om hovedtelefonen bruges trådløst eller med kabel. Samtidig skærmer den godt mod udefrakommende støj takket være ørepuderne med hukommelsesskum og blødt lammeskind.

Batteriet holde op til 20 timer på en opladning, og hvis du glemmer at slukke hovedtelefonen, aktiveres den intelligente batterisparefunktion automatisk efter 15 minutter.

BeoPlay H7 er med sit anodiserede aluminiumsinterface og bløde lammeskind på ørepuderne rendyrket komfort og stil. Materialerne ældes med ynde – jo mere, du bruger hovedtelefonen, jo mere patinerer den, hvilket gør den endnu mere personlig.

BeoPlay H7 fås i to farver, Black og Natural og hørebøfferne koster 3.299 kroner. De fås i Bang & Olufsen-butikker samt i udvalgte designbutikker og stormagasiner fra den 15. oktober 2015.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job