Mobilen erstatter kameraet

Danskerne har droppet det traditionelle kamera til fordel for mobilen. Det viser ny undersøgelse fra A&B Analyse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Resultatet af undersøgelsen kommer nok ikke som den helt store overraskelse, for du kender det sikkert godt fra dig selv - det er mobilen du hiver op af lommen, når det skal skydes billeder, mens kameraet som oftest får lov at ligge derhjemme. 

Men nu er der konkrete tal på, i hvor høj grad vores smartphones egentlig afløser de traditionelle kameraer. A&B Analyse har foretaget en rundspørge blandt danskere over hele landet, fordelt jævnt på køn, alder, lokalitet og indkomst. Den viser at 64,8 procent primært vælger at bruge mobilen, når der skal tages billeder. Kompaktkameraet kommer ind som nummer 2 med blot 14,3 procent, mens spejlreflekskameraet følger lige efter med 12,5 procent.

Graver man dybere i tallene viser undersøgelsen, at det er kvinderne, der har størst tilbøjelig til at trække mobilen, mens mænd i alderen 36-45 år er dem der stædigst holder fast i de store spejlreflekskameraer. 

”Vi har været vidne til en heftig udvikling, når det kommer til kamerakvaliteten i smartphones. I dag har mange mobilkameraer nået et niveau, der gør at man roligt kan lade kompaktkameraet blive derhjemme. Og det er også en funktion, der virkelig optager producenterne af smartphones. Vi så det senest med den nye iPhone 6S, der nu kan optage i 4K. At netop kameraet har en særlig prioritet skyldes dels, at mobilen er det primære kamera for langt de fleste, dels at folk i stigende grad dokumenterer og deler deres liv på de sociale medier. Derfor er det også et område, der udvikler sig lynhurtigt og hele tiden får tilføjet nye fede funktioner,” siger David Elsass, direktør for privatmarkedet hos 3 Danmark. 

”Mobilen indeholder en lang række muligheder, der overflødiggør andre teknologier. Det er fx tilfældet med vækkeuret, musikafspilleren, kalenderen og ikke mindst kameraet. Og producenter og app-udviklere bliver ved med at integrere nye features i mobilen. Det er kun fantasien, der sætter grænser og i takt med udbredelsen af Internet of Things vil vi opleve, at endnu flere opgaver kan styres fra mobilen.” 

 

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job