Mobilen erstatter kameraet

Danskerne har droppet det traditionelle kamera til fordel for mobilen. Det viser ny undersøgelse fra A&B Analyse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Resultatet af undersøgelsen kommer nok ikke som den helt store overraskelse, for du kender det sikkert godt fra dig selv - det er mobilen du hiver op af lommen, når det skal skydes billeder, mens kameraet som oftest får lov at ligge derhjemme. 

Men nu er der konkrete tal på, i hvor høj grad vores smartphones egentlig afløser de traditionelle kameraer. A&B Analyse har foretaget en rundspørge blandt danskere over hele landet, fordelt jævnt på køn, alder, lokalitet og indkomst. Den viser at 64,8 procent primært vælger at bruge mobilen, når der skal tages billeder. Kompaktkameraet kommer ind som nummer 2 med blot 14,3 procent, mens spejlreflekskameraet følger lige efter med 12,5 procent.

Graver man dybere i tallene viser undersøgelsen, at det er kvinderne, der har størst tilbøjelig til at trække mobilen, mens mænd i alderen 36-45 år er dem der stædigst holder fast i de store spejlreflekskameraer. 

”Vi har været vidne til en heftig udvikling, når det kommer til kamerakvaliteten i smartphones. I dag har mange mobilkameraer nået et niveau, der gør at man roligt kan lade kompaktkameraet blive derhjemme. Og det er også en funktion, der virkelig optager producenterne af smartphones. Vi så det senest med den nye iPhone 6S, der nu kan optage i 4K. At netop kameraet har en særlig prioritet skyldes dels, at mobilen er det primære kamera for langt de fleste, dels at folk i stigende grad dokumenterer og deler deres liv på de sociale medier. Derfor er det også et område, der udvikler sig lynhurtigt og hele tiden får tilføjet nye fede funktioner,” siger David Elsass, direktør for privatmarkedet hos 3 Danmark. 

”Mobilen indeholder en lang række muligheder, der overflødiggør andre teknologier. Det er fx tilfældet med vækkeuret, musikafspilleren, kalenderen og ikke mindst kameraet. Og producenter og app-udviklere bliver ved med at integrere nye features i mobilen. Det er kun fantasien, der sætter grænser og i takt med udbredelsen af Internet of Things vil vi opleve, at endnu flere opgaver kan styres fra mobilen.” 

 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil