Mobilen erstatter kameraet

Danskerne har droppet det traditionelle kamera til fordel for mobilen. Det viser ny undersøgelse fra A&B Analyse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Resultatet af undersøgelsen kommer nok ikke som den helt store overraskelse, for du kender det sikkert godt fra dig selv - det er mobilen du hiver op af lommen, når det skal skydes billeder, mens kameraet som oftest får lov at ligge derhjemme. 

Men nu er der konkrete tal på, i hvor høj grad vores smartphones egentlig afløser de traditionelle kameraer. A&B Analyse har foretaget en rundspørge blandt danskere over hele landet, fordelt jævnt på køn, alder, lokalitet og indkomst. Den viser at 64,8 procent primært vælger at bruge mobilen, når der skal tages billeder. Kompaktkameraet kommer ind som nummer 2 med blot 14,3 procent, mens spejlreflekskameraet følger lige efter med 12,5 procent.

Graver man dybere i tallene viser undersøgelsen, at det er kvinderne, der har størst tilbøjelig til at trække mobilen, mens mænd i alderen 36-45 år er dem der stædigst holder fast i de store spejlreflekskameraer. 

”Vi har været vidne til en heftig udvikling, når det kommer til kamerakvaliteten i smartphones. I dag har mange mobilkameraer nået et niveau, der gør at man roligt kan lade kompaktkameraet blive derhjemme. Og det er også en funktion, der virkelig optager producenterne af smartphones. Vi så det senest med den nye iPhone 6S, der nu kan optage i 4K. At netop kameraet har en særlig prioritet skyldes dels, at mobilen er det primære kamera for langt de fleste, dels at folk i stigende grad dokumenterer og deler deres liv på de sociale medier. Derfor er det også et område, der udvikler sig lynhurtigt og hele tiden får tilføjet nye fede funktioner,” siger David Elsass, direktør for privatmarkedet hos 3 Danmark. 

”Mobilen indeholder en lang række muligheder, der overflødiggør andre teknologier. Det er fx tilfældet med vækkeuret, musikafspilleren, kalenderen og ikke mindst kameraet. Og producenter og app-udviklere bliver ved med at integrere nye features i mobilen. Det er kun fantasien, der sætter grænser og i takt med udbredelsen af Internet of Things vil vi opleve, at endnu flere opgaver kan styres fra mobilen.” 

 

Læses lige nu

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job