Mobilen erstatter kameraet

Danskerne har droppet det traditionelle kamera til fordel for mobilen. Det viser ny undersøgelse fra A&B Analyse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Resultatet af undersøgelsen kommer nok ikke som den helt store overraskelse, for du kender det sikkert godt fra dig selv - det er mobilen du hiver op af lommen, når det skal skydes billeder, mens kameraet som oftest får lov at ligge derhjemme. 

Men nu er der konkrete tal på, i hvor høj grad vores smartphones egentlig afløser de traditionelle kameraer. A&B Analyse har foretaget en rundspørge blandt danskere over hele landet, fordelt jævnt på køn, alder, lokalitet og indkomst. Den viser at 64,8 procent primært vælger at bruge mobilen, når der skal tages billeder. Kompaktkameraet kommer ind som nummer 2 med blot 14,3 procent, mens spejlreflekskameraet følger lige efter med 12,5 procent.

Graver man dybere i tallene viser undersøgelsen, at det er kvinderne, der har størst tilbøjelig til at trække mobilen, mens mænd i alderen 36-45 år er dem der stædigst holder fast i de store spejlreflekskameraer. 

”Vi har været vidne til en heftig udvikling, når det kommer til kamerakvaliteten i smartphones. I dag har mange mobilkameraer nået et niveau, der gør at man roligt kan lade kompaktkameraet blive derhjemme. Og det er også en funktion, der virkelig optager producenterne af smartphones. Vi så det senest med den nye iPhone 6S, der nu kan optage i 4K. At netop kameraet har en særlig prioritet skyldes dels, at mobilen er det primære kamera for langt de fleste, dels at folk i stigende grad dokumenterer og deler deres liv på de sociale medier. Derfor er det også et område, der udvikler sig lynhurtigt og hele tiden får tilføjet nye fede funktioner,” siger David Elsass, direktør for privatmarkedet hos 3 Danmark. 

”Mobilen indeholder en lang række muligheder, der overflødiggør andre teknologier. Det er fx tilfældet med vækkeuret, musikafspilleren, kalenderen og ikke mindst kameraet. Og producenter og app-udviklere bliver ved med at integrere nye features i mobilen. Det er kun fantasien, der sætter grænser og i takt med udbredelsen af Internet of Things vil vi opleve, at endnu flere opgaver kan styres fra mobilen.” 

 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job