Kompakt computer-skærm med 4K

AOC U2477PWQ er en 23,6" skærm med 4K, HDMI 2.0 og et tidløst design .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I dag er mange vant til at bruge skærme med høj opløsning, for eksempel på deres smartphone. Derfor vil man også gerne have en høj billedkvalitet på sin computerskærm. Dog kommer de fleste skærme med 4K-opløsning på 3840 x 2160 pixels kun i store størrelser, som ikke nødvendigvis passer ind i et lille kontor. AOC U2477PWQ tilbyder en kompakt løsning, der med 23,6″ er optimal for brugere, der leder efter en 4K-skærm, men ikke har et stort kontor eller skrivebord.

Takket være det nye Windows 10 er det blevet mere intuitivt at registrere og indstille 4K-opløsning på skærmen, hvilket gør brugen af 4K i alle skærmstørrelser og formater nemmere. Kombinationen af en 4K-opløsning og en kompakt skærmstørrelse giver en høj pixeltæthed, som igen resulterer i skarpe billeder og videoer. Man behøver ikke længere zoome og scrolle på et billede for at se alle detaljer.

Levende billeder og præcise farver

PLS-panelet leverer en levende og præcis farvegengivelse samt brede betragtningsvinkler på 178° både horisontal og vertikalt. Panelerne giver en jævn ensartethed i farverne, hvilket komplimenteres af 8-bit farveunderstøttelse og sRGB-farvespektret. AOC U2477PWQ er ideel til professionelle brugere som grafiske designere, fotografer og filmfolk, der er afhængige af at kunne se levende billeder, men samtidig foretrækker en mindre skærmstørrelse.

Med AOC U2477PWQ i hjemmet får ambitiøse brugere også en god løsning til foto- og videoredigering. Redigering kan være et langsommeligt arbejde foran skærmen, så AOC U2477PWQ har Flicker FREE-teknologi indbygget netop til at forebygge øjentræthed og hjælpe med at minimere usynlig skærmflimmer, der påvirker øjnene.

Tidløst og ergonomisk design

Skærmens stilfulde design med en gennemsigtig skærmfod passer ind på enhver arbejdsplads. Der er også taget højde for ergonomien, da skærmen kan højdejusteres og vippes, så man får den rigtige skærmindstilling.

Skærmen er udstyret med diverse tilslutningsmuligheder. Udover HDMI 2.0-indgangen, som øger båndbredden med op til 18 Gb/s og giver mulighed for videoafspilning i 4K med 60 fps, tilbyder skærmen tilslutning via MHL 3.0 og DisplayPort 1.2. Med MHL er det muligt at se indhold fra ens smartphone eller tablet direkte på skærmen, samtidig med at enheden lader op.

AOC U2477PWQ bliver tilgængelig i november til en vejledende udsalgspris fra 2.999 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S