Kompakt computer-skærm med 4K

AOC U2477PWQ er en 23,6" skærm med 4K, HDMI 2.0 og et tidløst design .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I dag er mange vant til at bruge skærme med høj opløsning, for eksempel på deres smartphone. Derfor vil man også gerne have en høj billedkvalitet på sin computerskærm. Dog kommer de fleste skærme med 4K-opløsning på 3840 x 2160 pixels kun i store størrelser, som ikke nødvendigvis passer ind i et lille kontor. AOC U2477PWQ tilbyder en kompakt løsning, der med 23,6″ er optimal for brugere, der leder efter en 4K-skærm, men ikke har et stort kontor eller skrivebord.

Takket være det nye Windows 10 er det blevet mere intuitivt at registrere og indstille 4K-opløsning på skærmen, hvilket gør brugen af 4K i alle skærmstørrelser og formater nemmere. Kombinationen af en 4K-opløsning og en kompakt skærmstørrelse giver en høj pixeltæthed, som igen resulterer i skarpe billeder og videoer. Man behøver ikke længere zoome og scrolle på et billede for at se alle detaljer.

Levende billeder og præcise farver

PLS-panelet leverer en levende og præcis farvegengivelse samt brede betragtningsvinkler på 178° både horisontal og vertikalt. Panelerne giver en jævn ensartethed i farverne, hvilket komplimenteres af 8-bit farveunderstøttelse og sRGB-farvespektret. AOC U2477PWQ er ideel til professionelle brugere som grafiske designere, fotografer og filmfolk, der er afhængige af at kunne se levende billeder, men samtidig foretrækker en mindre skærmstørrelse.

Med AOC U2477PWQ i hjemmet får ambitiøse brugere også en god løsning til foto- og videoredigering. Redigering kan være et langsommeligt arbejde foran skærmen, så AOC U2477PWQ har Flicker FREE-teknologi indbygget netop til at forebygge øjentræthed og hjælpe med at minimere usynlig skærmflimmer, der påvirker øjnene.

Tidløst og ergonomisk design

Skærmens stilfulde design med en gennemsigtig skærmfod passer ind på enhver arbejdsplads. Der er også taget højde for ergonomien, da skærmen kan højdejusteres og vippes, så man får den rigtige skærmindstilling.

Skærmen er udstyret med diverse tilslutningsmuligheder. Udover HDMI 2.0-indgangen, som øger båndbredden med op til 18 Gb/s og giver mulighed for videoafspilning i 4K med 60 fps, tilbyder skærmen tilslutning via MHL 3.0 og DisplayPort 1.2. Med MHL er det muligt at se indhold fra ens smartphone eller tablet direkte på skærmen, samtidig med at enheden lader op.

AOC U2477PWQ bliver tilgængelig i november til en vejledende udsalgspris fra 2.999 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S