Chrome Cleanup Tool er sidste chance for browseren

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Får du problemer med din Chrome browser, så kan det meget vel være at Googles Chrome Cleanup Tool er sidste udvej. Det kan nemlig til tider ske, at ens browser begynder at opføre sig mærkeligt tilsyneladende uden årsag.

Det kan være den på det nærmeste holder op med at fungere, eller som det mindste bliver ustabil. Det kan også være at browseren begynder at vise uønskede reklamer, der kan dukke en toolbar op, du ikke mener at kende til med mere. Chrome Cleanup Tool er skabt af Google med det formål, at rette op på problemer der måtte opstå med deres Chrome browser.

Programmet er tænkt som sidste chance for at få Chrome browseren til at fungere ordentligt igen, hvis man ikke på anden vis kan få browseren til at fungere optimalt igen. Chrome Cleanup Tool vil forsøge at rense browseren for software der ødelægger funktionaliteten. Finder programmet ikke noget åbnes Chrome på indstillingssiden. I vinduet, der dukker frem, kan Chrome nulstilles, så standardindstillingerne gendannes. 

 

Det er muligt at downloade Chrome Cleanuop Tool værktøjet her.

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Ingeniørforeningen, IDA

Platform Engineer i IDA

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet