Test: Libratone Zipp Mini

Lyn op for noget godt!.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nu tager den danske producent Libratone ordet Zipp helt bogstaveligt. Den cylinderformede højttaler er omgivet af en lynlås. Lyn den op, og skift frontstof øverst på højttaleren til en anden af de fire farvenuancer, der er at vælge mellem.

Bunden i blød plast huser også USB-tilslutning, strøm, minijack til analog tilslutning samt afbryder. Når der skal tilsluttes kilde, sker det med en touchknap på toppen, hvor du også kan se volumen-niveauet og andre parametre. Du skal downloade en app for at få fuld funktionalitet, men kan også parre direkte via Bluetooth.

Du kan tilslutte kilden via både Bluetooth, DLNA og Wi-Fi. Du kan endda tilslutte flere højttalere – op til 16 i alt – så du kan få lyden ud flere steder i for eksempel en stor stue. Der er ikke tale om stereo, men den samme lyd i flere højttalere.

Gør du det, vil du opdage, at den 3” store basenhed med 1”-diskanten giver et rimelig solidt lydbillede. Det skyldes ikke mindst brug af to basrefleksporte, der sikrer ekstra volumen i den nedre bas. Gengivelsen er detaljeret og ret slagkraftig. Den runde dansker gør det fremragende i det ellers fine selskab. Testens vinder!

Zipp Mini ser knaldgodt ud og kan nemt placeres overalt. Zipp Mini ser knaldgodt ud og kan nemt placeres overalt.
Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen