Billig mobil fra HTC

Desire 530 er den nyeste smartphone i HTCs lavbudgets-serie. .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der var ingen ny topmobil med i bagagen, da HTC drog til Mobile World Congress i weekenden for at præsentere det nyeste i sortimentet. Det kunne kun blive til en billigmobil i Desire-serien. Desire 530 er skabt til brugeren på et stramt budget, der gerne vil have snerten af kvalitet.

Mobilen har et simpelt og funktionelt design og er forsynet med 8 MP / 720p kamera på bagsiden og 5 MP selfie-kamera på fronten. Takket være en specieludviklet forstærker og indbyggede HTC BoomSound-teknologi får din musik gode muligheder for at brage igennem på hørebøfferne.

Der er 4G-forbindelse samt 16 GB indbygget lagerplads, som kan suppleres med SD-kort på op til 2 TB. 

Du får det nye Android 6.0 som styresystem, tilsat HTCs velkendte Sense-brugerflade, som blandt andet kan vise dig relevante apps, alt efter hvor du befinder dig – arbejdsrelaterede apps på kontoret og spil og underholdning, når du er derhjemme.

HTC Desire 530 kan købes i Danmark fra uge 11 i Graphite Gray til en vejlende pris på 1.690 kroner. Den forhandles hos: Elgiganten, Telenor, Telia, CallMe, Komplett og Dustin.

HTC Desire 530. HTC Desire 530 fås i forskellige farver.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job