Billig mobil fra HTC

Desire 530 er den nyeste smartphone i HTCs lavbudgets-serie. .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der var ingen ny topmobil med i bagagen, da HTC drog til Mobile World Congress i weekenden for at præsentere det nyeste i sortimentet. Det kunne kun blive til en billigmobil i Desire-serien. Desire 530 er skabt til brugeren på et stramt budget, der gerne vil have snerten af kvalitet.

Mobilen har et simpelt og funktionelt design og er forsynet med 8 MP / 720p kamera på bagsiden og 5 MP selfie-kamera på fronten. Takket være en specieludviklet forstærker og indbyggede HTC BoomSound-teknologi får din musik gode muligheder for at brage igennem på hørebøfferne.

Der er 4G-forbindelse samt 16 GB indbygget lagerplads, som kan suppleres med SD-kort på op til 2 TB. 

Du får det nye Android 6.0 som styresystem, tilsat HTCs velkendte Sense-brugerflade, som blandt andet kan vise dig relevante apps, alt efter hvor du befinder dig – arbejdsrelaterede apps på kontoret og spil og underholdning, når du er derhjemme.

HTC Desire 530 kan købes i Danmark fra uge 11 i Graphite Gray til en vejlende pris på 1.690 kroner. Den forhandles hos: Elgiganten, Telenor, Telia, CallMe, Komplett og Dustin.

HTC Desire 530. HTC Desire 530 fås i forskellige farver.
Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sæt dit præg på netværksteknologi – bliv en del af vores team i Cyberdivisionen, Hvidovre

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi Aarhus

    Underviser/konsulent indenfor AI

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    AI Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse