Test: Razer Mamba

Den garvede gamer ved præcis, hvordan han vil have sine redskaber til at reagere. Det er således dem, der skal tilpasses ham og ikke omvendt. Det har Razer forstået. Med Mamba-musen er der således mulighed for at justere musens opførsel helt ned i detaljerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den garvede gamer ved præcis, hvordan han vil have sine redskaber til at reagere. Det er således dem, der skal tilpasses ham og ikke omvendt. Det har Razer forstået. Med Mamba-musen er der således mulighed for at justere musens opførsel helt ned i detaljerne.

Det er ikke bare muligt at indstille præcisionen op til 16.000 dpi, du kan også selv styre, hvordan knapperne reagerer, når du klikker på dem. Vil du have lynhurtige kliks til heftige skuddueller eller et solidt og roligt klik til de knap så volsomme stunder, kan du indstille musen til det. Det fungerer faktisk ganske glimrende.

Man finder dog hurtigt én favorit-indstilling, som man så holder sig til. Mamba virker både med og uden kabel, og når den er koblet til computeren lades den samtidig, så den er klar til trådløs brug, når du har behov for det. Den er behagelig at betjene og har et pænt og stilrent udseende, der kan krydres med lyseffekter.

Heldigvis kan de også slås fra, så man har en nydelig mus, der også gør sig glimrende til arbejde og almindelig hverdagsbrug. Har du ikke tænkt dig at game, er det dog lige lovlig mange penge at smide efter en mus.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen