Test: Razer Mamba

Den garvede gamer ved præcis, hvordan han vil have sine redskaber til at reagere. Det er således dem, der skal tilpasses ham og ikke omvendt. Det har Razer forstået. Med Mamba-musen er der således mulighed for at justere musens opførsel helt ned i detaljerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den garvede gamer ved præcis, hvordan han vil have sine redskaber til at reagere. Det er således dem, der skal tilpasses ham og ikke omvendt. Det har Razer forstået. Med Mamba-musen er der således mulighed for at justere musens opførsel helt ned i detaljerne.

Det er ikke bare muligt at indstille præcisionen op til 16.000 dpi, du kan også selv styre, hvordan knapperne reagerer, når du klikker på dem. Vil du have lynhurtige kliks til heftige skuddueller eller et solidt og roligt klik til de knap så volsomme stunder, kan du indstille musen til det. Det fungerer faktisk ganske glimrende.

Man finder dog hurtigt én favorit-indstilling, som man så holder sig til. Mamba virker både med og uden kabel, og når den er koblet til computeren lades den samtidig, så den er klar til trådløs brug, når du har behov for det. Den er behagelig at betjene og har et pænt og stilrent udseende, der kan krydres med lyseffekter.

Heldigvis kan de også slås fra, så man har en nydelig mus, der også gør sig glimrende til arbejde og almindelig hverdagsbrug. Har du ikke tænkt dig at game, er det dog lige lovlig mange penge at smide efter en mus.

Læses lige nu

    Søfartsstyrelsen

    Strategisk og visionær it-arkitekt

    Region Sjælland

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune