Test: MSI Z170A Gaming M7

Når det gælder om at udnævne det generelt bedste bundkort i denne test, står slaget mellem dette MSI og det klassiske Maximus VIII Hero fra Asus. Og det er dette MSI, der tager sejren.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det var et tæt løb. De koster det samme, de har begge fremragende enheder, og de leverer omtrent den samme ydelse. Men dette Gaming M7-kort fører lige akkurat i benchmarktallene, og det har også en anelse bedre funktioner.

Begge kort fik det bedste ud af vores Core i7-6700K-processor, der kørte ved 4,2 GHz ved fabriksindstilling, og som nåede 4,9 GHz med en smule BIOS-overclocking. Vi fik  både MSI og Asus til at boote ved 5 GHz, og der er næppe tvivl om, at vi med lidt justering af spændingen også kunne få det til at køre stabilt ved den hastighed. Vi foretrækker MSI’s BIOS-interface. Det er fikst og reagerer godt på museinput.

En anden fordel ved MSI frem for Hero er det ekstra M.2-slot, der gør det muligt at have to pci-e-ssd’er kørende fra Z170-chipsættet.

Prisen er også glimrende. Den er for nylig blevet sat ned, så kortet kan konkurrere med det fremragende Hero-kort.

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job