Test: Walkman til hi-fi-hovederne

Sonys sejlivede Walkman gør comeback som en hundedyr musikafspiller til hi-fi-hoveder, der vil lytte til højopløste musikfiler på farten. Men giver sådan en afspiller overhovedet mening i musikstreamingens tidsalder?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Walkman’en er ikke lige sådan til at slå ihjel. Efter 80’ernes kasetteafspillere muterede den til en transportabel cd-afspiller for senere at svinde ind til et stykke software i Sonys smartphones.
Nu er den tilbage i fysisk form som en bærbar musikafspiller til musikentusiasten, der ikke kan affinde sig med streamingstjenesternes underlødige lydkvalitet.  

Høj lydkvalitet
Den nye Walkmans trumfkort er, at den kan afspille musik i en kvalitet, der overgår ikke bare streamingstjenesternes komprimerede mp3-lyd men også den gode gamle cd.
Afspilleren går således ind under kategorien af hi-res-produkter, som Sony har slået sig stort op på de seneste år. Produkter der alle har det tilfælles, at de kan spille lyd i høj opløsning.
Lyd i denne kvalitet kommer typisk i formater som FLAC, DSD og ALAC, der alle understøttes af Walkman’en, ligesom MP3, WMA, AAC og andre komprimerede formater også kan afspilles.
Musikken overføres på gammeldags manér fra computeren.  Der er 128 GB internt lager til rådighed, og kapaciteten kan udvides med microSD-kort. Det kan hurtigt blive en nødvendighed, hvis du overfører musik i høj opløsning. Et album med musik i 24-bit, 96 kHz, som er minimums-kriteriet for  ”hi-res” kan snildt fylde 1,5-2 GB.

Lang batteritid
Afspilleren er virkelig velbygget og solid, måske lige bortset fra displayet, som let får småridser. Du styrer det hele via fysiske knapper, og selvom det ærlig talt føles lidt som at bevæge sig 10-15 år tilbage i tiden, vænner man sig hurtigt til det.

Batterilevetiden er heldigvis også som før de moderne touchstyrede apparaters tid. Musikken kører let et par døgn, før Walkman’en går død.
Hovedtelefoner tilsluttes analogt i den guldbelagte indgang eller trådløst vis Bluetooth og NFC.

Juster lyden
Det vigtigste er selvfølgelig lydkvaliteten. Den kan man ikke klage over. Sony har brugt kvalitetskomponenter og propfyldt afspilleren med egenudviklet teknologi til at optimere lyden.
Det er muligt at opskalere komprimerede filer, så de lyder af ”hi-res”, og du kan justere EQ samt give lyden surroundeffekt m.m. Clear Audio + optimerer på alle parametrer med et enkelt tryk, men indstillingen skal bruges varsomt – i nogle tilfælde kan den give fine resultater, i andre tilfælde det stik modsatte. Generelt fungerede det bedst selv at eksperimentere sig frem til de rette indstillinger.

Vi kan ikke prale af at kunne skelne nuancerne, når vi bevæger os meget over 24-bit, 44 kHz. Men det er da også væsentligt over, hvad streamingtjenesterne tilbyder, så i den kontekst får man valuta for pengene.

Meget afhænger dog af dine hørebøffer. Vi skal op i den høje klasse før der ydes retfærdighed til musik i høj opløsning, og selvom Sonys egne in-ear-hørebøffer lyder rent og flot, fanger de altså ikke de helt små detaljer i en hi-res-optagelse.
Bruger du Sonys egne in-ears kan du dog drage fordel af afspillerens indbyggede noise cancelling, som byder på omfattende indstillingsmuligheder og ret effektiv støjisolering.

Holder det?
Der er som sådan ikke en finger at sætte på Sonys afspiller. Det den gør, gør den rigtig godt, og på sin vis er det den ultimative transportable musikafspiller.  
Spørgsmålet er blot, hvad vi egentlig skal med den? Er det værd at træde et teknologisk skridt tilbage for at få musik i høj opløsning? Og er det værd at bruge tid og penge på at anskaffe – eller genanskaffe – musik i de helt høje opløsninger? For det er du nødt til. Du kan kun få musik i de høje hi-res-opløsninger, hvis du går ud på specialiserede webtjenester og køber den.
For de fleste vil bekvemmeligheden ved streaming nok vinde, men for de få, der sætter lydkvaliteten over alt andet, kan Sonys Walkman fint anbefales.

Den er bygget som en tank, den lille lommeafspiller fra Sony, som kan leveres med støjisolerende in-ears. Den er bygget som en tank, den lille lommeafspiller fra Sony, som kan leveres med støjisolerende in-ears.
Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job