Kinesere står klar til at købe B&O

Sparkle Roll Group melder ud, at de er klar til at give et købstilbud på B&O.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det har længe været kendt at Bang og Olufsen søgte en køber til at overtage biksen. De seneste år har været hårde ved det hæderkronede danske kvalitetsbrand, som har kæmpet en sej kamp for at følge med et omskifteligt marked af mere og mere forgængelige produkter.

Nu har den første potentielle køber meldt sig på banen. I en pressemeddelelse fortæller kinesiske Sparkle Roll Group, at de er klar til et lægge et bud på B&O. Dog under forudsætning af visse betingelser. Først og fremmest skal det være muligt at købe samtlige aktier i firmaet til en pris, der reflekterer ikke bare firmaets potentiale men også den markante usikkerhed der er forbundet med det og tager højder for de ressourcer, der skal skydes i det, for at det kan køre videre på fornuftig vis.

I pressemeddelelsen indikeres, at det kinesiske firma ønsker at foretage betydelige ændringer i organisationen. Man ønsker en ny ledelsesstruktur og en udlugning af overflødige elementer. 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS