Kinesere står klar til at købe B&O

Sparkle Roll Group melder ud, at de er klar til at give et købstilbud på B&O.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det har længe været kendt at Bang og Olufsen søgte en køber til at overtage biksen. De seneste år har været hårde ved det hæderkronede danske kvalitetsbrand, som har kæmpet en sej kamp for at følge med et omskifteligt marked af mere og mere forgængelige produkter.

Nu har den første potentielle køber meldt sig på banen. I en pressemeddelelse fortæller kinesiske Sparkle Roll Group, at de er klar til et lægge et bud på B&O. Dog under forudsætning af visse betingelser. Først og fremmest skal det være muligt at købe samtlige aktier i firmaet til en pris, der reflekterer ikke bare firmaets potentiale men også den markante usikkerhed der er forbundet med det og tager højder for de ressourcer, der skal skydes i det, for at det kan køre videre på fornuftig vis.

I pressemeddelelsen indikeres, at det kinesiske firma ønsker at foretage betydelige ændringer i organisationen. Man ønsker en ny ledelsesstruktur og en udlugning af overflødige elementer. 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Statens IT

    Windows Server specialist

    Københavnsområdet

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S