Test: Pro-ject Bluetooth Box S - bluetooth-lyd i særklasse

Testens bedst spillende enhed er tung og fyldt med kvalitetskomponenter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den er ikke særlig stor, denne Pro-ject-enhed, men vejer alligevel over et halvt kilo. Og i hi-fi-verdenen er vægt ofte et kvalitetstegn, da det lover godt indhold. Og det er da også i den grad tilfældet her, hvor enheden er bygget i metal og med kvalitetskomponenter.

Bagpå finder du både analog udgang og hele to digitale udgange, så du er dækket godt ind i forhold til tilslutninger.

Parring med afspiller foregår ganske let, og her opdager du, at displayet på fronten af enheden faktisk ikke er et display, men en Bluetooth-antenne. Al opsætning og styring håndteres fra din smartphone eller den enhed, du streamer fra. Ganske som ved et sæt trådløse Blue-tooth-hovedtelefoner.

Pro-ject Bluetooth Box S Der er både to digitale samt en analog udgang på bagsiden af Pro-ject Bluetooth Box S.

Det er tydeligt, at Pro-Ject har brugt krudtet på vellyd og mindre på at udvikle en app. Her er det funktionen, der er i fokus, og vi kan da også konstatere at Pro-jects Box S har den bedste rækkevidde via Bluetooth, vi længe har prøvet. Og klart bedst i denne test.

Så snart du slipper musikken igennem, mødes du af et meget varmt og fyldigt lydbillede, der fylder stuen med vellyd. Den lettere kliniske lyd, som flere af konkurrenterne har, er du helt fri for. Her er der mere glød og dynamik, end man tror, Bluetooth kan levere. Der er ikke tale om high end-lyd, og der er da også begrænsninger. Især når der er mange instrumenter på samme tid, kan det blive lidt klemt.

Men det ændrer ikke ved, at denne Pro-ject er testens bedste produkt. Kan du leve med de begrænsninger, Bluetooth giver i forhold til rækkevidde og manglende mulighed for multirum, er Box S en ren perle.

Pro-ject Bluetooth Box S Området i midten er ikke en skærm, men en Bluetooth-antenne, som fungerer særdeles effektivt.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura