Test: Pro-ject Bluetooth Box S - bluetooth-lyd i særklasse

Testens bedst spillende enhed er tung og fyldt med kvalitetskomponenter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den er ikke særlig stor, denne Pro-ject-enhed, men vejer alligevel over et halvt kilo. Og i hi-fi-verdenen er vægt ofte et kvalitetstegn, da det lover godt indhold. Og det er da også i den grad tilfældet her, hvor enheden er bygget i metal og med kvalitetskomponenter.

Bagpå finder du både analog udgang og hele to digitale udgange, så du er dækket godt ind i forhold til tilslutninger.

Parring med afspiller foregår ganske let, og her opdager du, at displayet på fronten af enheden faktisk ikke er et display, men en Bluetooth-antenne. Al opsætning og styring håndteres fra din smartphone eller den enhed, du streamer fra. Ganske som ved et sæt trådløse Blue-tooth-hovedtelefoner.

Pro-ject Bluetooth Box S Der er både to digitale samt en analog udgang på bagsiden af Pro-ject Bluetooth Box S.

Det er tydeligt, at Pro-Ject har brugt krudtet på vellyd og mindre på at udvikle en app. Her er det funktionen, der er i fokus, og vi kan da også konstatere at Pro-jects Box S har den bedste rækkevidde via Bluetooth, vi længe har prøvet. Og klart bedst i denne test.

Så snart du slipper musikken igennem, mødes du af et meget varmt og fyldigt lydbillede, der fylder stuen med vellyd. Den lettere kliniske lyd, som flere af konkurrenterne har, er du helt fri for. Her er der mere glød og dynamik, end man tror, Bluetooth kan levere. Der er ikke tale om high end-lyd, og der er da også begrænsninger. Især når der er mange instrumenter på samme tid, kan det blive lidt klemt.

Men det ændrer ikke ved, at denne Pro-ject er testens bedste produkt. Kan du leve med de begrænsninger, Bluetooth giver i forhold til rækkevidde og manglende mulighed for multirum, er Box S en ren perle.

Pro-ject Bluetooth Box S Området i midten er ikke en skærm, men en Bluetooth-antenne, som fungerer særdeles effektivt.
Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job