Test: Ingen fjantet MHz-rating her

Crucial 16 GB Ballistix Elite 2666.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kan du gætte, hvorfor Crucial nyder vores respekt? Det er der kun én eneste grund til: Crucial prøver ikke imponere os med skumle MHz-tal. Tak til Crucial for at være den ærlige stemme i hukommelsesmiljøet. Ballistix Elite har eksisteret i et stykke tid. Mange læsere vil erindre de enorme varmespredere, som man i fortiden kunne se i ddr3-udgaver. Det er for længst slut med dem, og nu kan man virkelig nyde synet. The Crucial Ballistix Elite-modulerne er nogle af de fikseste og mest sexede kulsorte ram-moduler, der findes. De er pulverlakerede, og de ser forrygende ud i snart sagt enhver maskine.

Og hvad med ydelsen? Det er en anden historie. Efter Corsairs “3.200 MHz”-monstre og Kingston rystende Savage-moduler kommer de som det tredjedyreste hukommelsessæt i denne omgang.

Men desværre leverer de kun 2.666 MT/sek. med en CAS-latens på blot 15. Det betyder, at de blot kører en anelse hurtigere end Dominator Platinum-modulerne. Imidlertid er der ikke den store forskel på de forskellige modulers ydelse, og man vil næppe opleve den store spredning blandt hukommelsessættene. Hvis man kan leve med den anselige pris, er disse enheder værd at investere i.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,