Game on: 4 mus i grum gamingdyst

Som en kat sikkert ville sige, man kan ikke bedømme musen, før man har haft kløerne i den. Ud fra den visdom har vi fundet fire forskellige computermus, der skulle bringe det bedste frem i gameren.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Computermusen er, uden at forklejne tastaturet, uden tvivl det mest centrale input-redskab på pc-platformen, specielt når det kommer til gaming. En god gamingmus kan ikke forvandle en middelmådig gamer til en elitegamer. Omvendt kan forskellen mellem at anvende en middelmådig mus og en god dedikeret gamingmus betyde alverden for spiloplevelsen, selv for hyggegamere.
Vi har samlet fire mus fra forskellige producenter til denne test, det drejer sig om gamingmus, der fra producentens side er konstrueret således, at de egner sig til fps (first-person shooter) computerspil. Nu er det ikke således, at man ikke kan spille forskellige genrer indenfor computerspil uden at skulle skifte mus.

Dog er der forskellige typer gamingmus, der ud fra, hvorledes de er konstrueret og udstyret, har visse fordele i forbindelse med en bestemt type computerspil. Vi har her i testen for en sikkerheds skyld ville undgå den situation, at eksempelvis en MMO (Massively Multiplayer Online) mus, der har en helt anden grundkonstruktion, skulle konkurrere med fps-musene. MMO gamingmus er udstyret med et væld af knapper til at aktivere forskellige programmerbare handlinger. Ved ikke at blande typerne risikerer vi ikke, at en ellers god gamingmus falder lidt igennem, da den bliver bedømt op mod de styrker, som en anden type gamingmus besidder.

Vi har til denne test fastlagt, at der skal være tale om kablede mus, samt at den tilstræbte pris i handlen skulle ligge cirka mellem 450 kroner og 650 kroner. Der er med andre ord ikke tale om de allerdyreste gamingmus, men det er gamingmus, der i al fald potentielt hører til blandt de bedre gamingmus på markedet.

Specifikationer, et tveægget sværd
Vi angiver naturligvis, hvilke specifikationer de enkelte gamingmus er udstyret med. Specifikationerne har indflydelse på, hvilke karakteristika man kan forvente af pågældende mus, men man skal huske på, at en mus der kan benytte højere dpi-indstillinger ikke nødvendigvis leverer en bedre og mere præcis gamingoplevelse.

Således er det med nogle specifikationer, man kan få en fornemmelse af, hvilke egenskaber musen har, men man kan ikke på tallene alene se, hvor godt de enkelte løsninger er implementeret. Desuden har ens personlige spillestil også indvirkning på, hvilke specifikationer der er vigtige.  
      
Det kigger vi på
Vi vurderer her i testen gamingmusene ud fra flere kriterier. Dels features der omfatter musene udstyrsniveau og fleksibilitet. Ydelsen omhandler, hvor hurtig og præcis musen er i brug, når der games. Ergonomien fortæller, hvor behageligt det føles at bruge musen, hvorledes den føles med forskellige greb, om om den er til højrehåndede, til begge hænder eller andet.

Kvalitetsindtryk inddrager officielle angivelser om holdbarhed, men i lige så høj grad, hvorledes kvalitetsindtrykket føles i brug. Softwaren omhandler, hvor god driversoftwaren er, mængden af understøttede features, samt hvor brugervenlig den er. Endelig er der prisen, der skal ses i forhold til, hvor meget man får for pengene. Vi har til testen lånt tre forskellige musemåtter af SteelSeries.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect