Test: Apple MacBook Pro Retina

Apples MacBook Pro Retina 15 er efterhånden en klassiker, og det er en produktserie, der bliver opgraderet med mellemrum. Det definerende aspekt i denne bærbare er Retina-skærmen, der har bidraget til dens navn.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er også en virkelig flot 15,4"-skærm, hvis navn hentyder til, at man ikke kan se de enkelte pixels på skærmen. Skærmopløsningen på 2880 x 1800 pixel gør uden tvivl skærmen til den mest detaljerede i testen.

Den er endog meget lysstærk og har en klar og farverig gengivelse. Eneste minus er, at den har en glare-belægning, hvilket gør den mere følsom overfor indfaldende lys end de andre deltagere her i testen.

Da der er tale om en Apple, så er operativsystemet naturligvis ikke Windows 10 Home, men i stedet Apples OS X El Capitan. Det bør ikke afskrække folk, da det er et ret så brugervenligt operativsystem, hvor man selvfølgelig lige skal lære detaljerne at kende.

Når det kommer til aluminiumskonstruktionen, så er den slank, stilet, minimalistisk og velbygget som altid, den er også tæt på at være lige så kompakt dom Dell XPS15.

Ser vi på ydelsen, så er den i den testede udgave ikke helt i front af testen. Den er udstyret med et AMD Radeon R9 370M grafikkort, der helt entydigt er testens svageste til at håndtere OpenGL grafik.

Når det kommer til processoren, så har den også en firkernet processor fra Intel, men der er tale om en noget ældre udgave i form af en Intel Core i7-4870HQ processor.

Den scorer lidt lavere end flertallet i CineBench cpu-testene, og i smart sløringstesten ligger den også bag de andre Core i7 udstyrede bærbare. Den klarer sig fint i den anden Photoshop-baserede test, men i processor og grafikintensive opgaver, må man forvente, at den ikke helt følger med de andre her i testen.

Apple MacBook Pro Retina MacBook Pro, som vi har kendt den i flere år, minimalisme udført i aluminium flankeret af sort. Velbygget og et allestedskendt designikon.

Ssd-drevet er meget hurtigt, der er en resttvivl om nøjagtigheden, da vi har målt den med Mad MAChine benchmarkprogrammet, da HD Tune, som de andre bærbare er målt med, ikke findes til OS X.

MacBook Pro Retina er udstyret med et baggrundsbelyst tastatur med mellemlang vandring og god respons. Clickpad har Force Touch-funktion, der åbner for nye betjeningsmuligheder.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Technical Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Data Engineer at Metroselskabet

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird