Test: Apple MacBook Pro Retina

Apples MacBook Pro Retina 15 er efterhånden en klassiker, og det er en produktserie, der bliver opgraderet med mellemrum. Det definerende aspekt i denne bærbare er Retina-skærmen, der har bidraget til dens navn.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er også en virkelig flot 15,4"-skærm, hvis navn hentyder til, at man ikke kan se de enkelte pixels på skærmen. Skærmopløsningen på 2880 x 1800 pixel gør uden tvivl skærmen til den mest detaljerede i testen.

Den er endog meget lysstærk og har en klar og farverig gengivelse. Eneste minus er, at den har en glare-belægning, hvilket gør den mere følsom overfor indfaldende lys end de andre deltagere her i testen.

Da der er tale om en Apple, så er operativsystemet naturligvis ikke Windows 10 Home, men i stedet Apples OS X El Capitan. Det bør ikke afskrække folk, da det er et ret så brugervenligt operativsystem, hvor man selvfølgelig lige skal lære detaljerne at kende.

Når det kommer til aluminiumskonstruktionen, så er den slank, stilet, minimalistisk og velbygget som altid, den er også tæt på at være lige så kompakt dom Dell XPS15.

Ser vi på ydelsen, så er den i den testede udgave ikke helt i front af testen. Den er udstyret med et AMD Radeon R9 370M grafikkort, der helt entydigt er testens svageste til at håndtere OpenGL grafik.

Når det kommer til processoren, så har den også en firkernet processor fra Intel, men der er tale om en noget ældre udgave i form af en Intel Core i7-4870HQ processor.

Den scorer lidt lavere end flertallet i CineBench cpu-testene, og i smart sløringstesten ligger den også bag de andre Core i7 udstyrede bærbare. Den klarer sig fint i den anden Photoshop-baserede test, men i processor og grafikintensive opgaver, må man forvente, at den ikke helt følger med de andre her i testen.

Apple MacBook Pro Retina MacBook Pro, som vi har kendt den i flere år, minimalisme udført i aluminium flankeret af sort. Velbygget og et allestedskendt designikon.

Ssd-drevet er meget hurtigt, der er en resttvivl om nøjagtigheden, da vi har målt den med Mad MAChine benchmarkprogrammet, da HD Tune, som de andre bærbare er målt med, ikke findes til OS X.

MacBook Pro Retina er udstyret med et baggrundsbelyst tastatur med mellemlang vandring og god respons. Clickpad har Force Touch-funktion, der åbner for nye betjeningsmuligheder.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S