Stortest: Den ultimative processor til din gaming-pc

Dårlige hardwareartikler er fulde af tågesnak som “din processor er maskinens hjerne” eller “det er en af de mest vitale dele af computeren”. I virkeligheden beskæftiger cpu’en sig ikke med tankevirksomhed, og stort set alle komponenter er vitale. Prøv blot at fjerne en enkelt diode. Det, der betyder mest i en gaming-pc, er, at processoren er hurtig nok til at hamle op med et moderne og hurtigt grafikkort – den anden “mest vitale” komponent.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Et dyrt højhastigheds-grafikkkort er spild af penge, hvis cpu’en ikke kan følge med. Høje framerates i spil kræver en superhurtig strøm af vertex-data til gpu’en uanset kortets kvalitet, og grafikkortet kræver en spil-engine der ikke er hæmmet af en haltende cpu.
Men hvor mange kerner har man brug for? Skal man satse på i5 eller i7? Og hvad er alt det med Skylake i grunden?

Q&A

Er grafikkortet ikke stadig det, jeg skal bruge flest opgraderingspenge på?
I princippet jo, men hvis man for alvor sparer på processoren, får man ikke den fulde ydelse ud af sit grafikkort.

Skal jeg ubetinget vælge en Intel-cpu fremfor en fra AMD?

Ja, til en hurtig gaming-maskine. Men Intel er ikke så dominerende i den billige ende. Man kan få en AMD-chip med seks kerner for mindre, end Intels hyperthreaded dual core-chips koster. Hvis man virkelig skal spare, og man parrer den med en mainstream-gpu, mister man ikke megen gaming-ydelse, og man sparer en masse penge.

Betyder flere kerner og threads en tilsvarende forbedring af gaming-ydelsen?

Ikke en til en, for de fleste spil-engines er stadig dybt afhængige af enkeltkerne-ydelse i stedet for at optimere fordelingen på flere kerner. Derfor er cpu-overclocking stadig en god metode til at vride lidt ekstra ydelse ud af en aldrende maskine.
Imidlertid begynder spil-engines at udnytte flere kerner, og vi har brug for et par stykker i testen for at vise, hvor det kan gøre en forskel. DirectX 12 lover også bedre skalering på tværs af cpu-kerner. Vi ser på, hvordan det fungerer, når der er mere end en enkelt DX12-benchmark at teste med.

Læs testene her:

Intel Core i3-6100

AMD Athlon X4 860K

Intel Core i7-5960X

AMD FX-6300

Intel Core i5-6600K

AMD FX-8370

Intel Core i7-6700K

 

AOD10_cpu00

Ordbog

Kerner/threads – en individuel processor-”kerne” er et fysisk stykke silicium. Intels hyper-threading-teknologi danner to threads pr. kerne.

TDP – processorens thermal design point angiver behovet for køling.

Produktionsproces – refererer til transistor-størrelse. Skylakes 14 nm-produktionsproces bruger de mindste transistorer, firmaet har brugt i udviklingen af processoren.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

DHI A/S

Software Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S