Test: Trådløs kaffemaskine

Tanken er rigtig god. Du vågner op om morgen, og alt du skal gøre, for at få din uundværlige kop morgenkaffe, er at gribe mobilen og give den et tryk. Men Nespresso Prodigio leverer desværre ikke drømmescenariet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan du med Nespresso Prodigio, og som om det ikke var nok, er der også mulighed for at tidsindstille maskinen, så kaffen står klar på et specifikt klokkeslæt. Sagen er blot, at for at dette fantastiske scenarie kan udspille sig, kræver det en del forberedelse.

Forarbejdet med at fylde vand på maskinen, putte kapsel i og sætte en kop foran må gøres, inden du kan nyde luksusfornemmelsen ved at brygge kaffe fra sengen. Og dét for kun en enkelt kop ad gangen. Vil du lave flere, skal forberedelsen ske om igen. Det begrænser fordelene ved den trådløse funktionalitet en hel del. Især når kaffebrygning med en maskine som denne – der med undtagelse af Bluetooth-forbindelsen er en standard Nespresso-model –  alligevel ikke tager mere end nogle få sekunder af din dyrebare tid om morgenen.

Hurtigere at klikke på knappen

Og når du alligevel er stået op, er det faktisk hurtigere bare at klikke på den ene knap på maskinen, der sætter brygningen igang end at tage mobilen op ad lommen, låse den op, åbne appen og klikke på ”Bryg”-knappen. Selvom der hverken teknisk eller betjeningsmæssigt er noget i vejen med Prodigio, så giver den trådløse kaffebrygning bare ikke meget mening, før vi får en maskine, der også selv kan fylde vand og kapsler på samt stille en ny kop klar. Den største fordel ved Nespresso Prodigio er, at du via den trådløse forbindelse nemt kan tjekke maskinens tilstand, så du kan gøre, hvad der skal til for at holde den vedlige.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura