Test: Trådløs kaffemaskine

Tanken er rigtig god. Du vågner op om morgen, og alt du skal gøre, for at få din uundværlige kop morgenkaffe, er at gribe mobilen og give den et tryk. Men Nespresso Prodigio leverer desværre ikke drømmescenariet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan du med Nespresso Prodigio, og som om det ikke var nok, er der også mulighed for at tidsindstille maskinen, så kaffen står klar på et specifikt klokkeslæt. Sagen er blot, at for at dette fantastiske scenarie kan udspille sig, kræver det en del forberedelse.

Forarbejdet med at fylde vand på maskinen, putte kapsel i og sætte en kop foran må gøres, inden du kan nyde luksusfornemmelsen ved at brygge kaffe fra sengen. Og dét for kun en enkelt kop ad gangen. Vil du lave flere, skal forberedelsen ske om igen. Det begrænser fordelene ved den trådløse funktionalitet en hel del. Især når kaffebrygning med en maskine som denne – der med undtagelse af Bluetooth-forbindelsen er en standard Nespresso-model –  alligevel ikke tager mere end nogle få sekunder af din dyrebare tid om morgenen.

Hurtigere at klikke på knappen

Og når du alligevel er stået op, er det faktisk hurtigere bare at klikke på den ene knap på maskinen, der sætter brygningen igang end at tage mobilen op ad lommen, låse den op, åbne appen og klikke på ”Bryg”-knappen. Selvom der hverken teknisk eller betjeningsmæssigt er noget i vejen med Prodigio, så giver den trådløse kaffebrygning bare ikke meget mening, før vi får en maskine, der også selv kan fylde vand og kapsler på samt stille en ny kop klar. Den største fordel ved Nespresso Prodigio er, at du via den trådløse forbindelse nemt kan tjekke maskinens tilstand, så du kan gøre, hvad der skal til for at holde den vedlige.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S