Streamingtjeneste udfordrer Spotify på musikanbefalinger

Deezer, der tidligere på året fik tilført ca. 730 mio. kroner, skruer nu op for konkurrencen mod svenske Spotify. Det sker med en stærkt forbedret udgave af den bagvedliggende motor kaldet Flow, der finder ny musik frem til brugerne baseret på deres musiksmag. Derudover lancerer firmaet en række nye funktioner til deres musikelskende brugere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”Flow er nu en langt mere dynamisk oplevelse, der giver meget bedre anbefalinger til ny musik. Nu tages der blandt andet hensyn til ens favoritsange, hvilken musik man har på sine egne spillelister, hvilken musik man tidligere har lyttet til, hvor længe man lytter til visse sange, hvad andre med samme musiksmag ellers lytter til og en lang række andre faktorer. Det er altså ikke bare en prædefineret liste med en stribe musiknumre, der skifter hver uge, men en individuel tilpasning af musikken til den enkelte bruger hver gang,” siger Alex Esser, der er landeansvarlig for Deezer i Danmark.

Sammen med Spotify og Apple Music er Deezer blandt de absolut største udbydere af musikstreaming. Foruden Flow-funktionen, der altså nu tager kampen op med Spotify’s Discover Weekly, har Deezer også lanceret Channels, der dykker endnu dybere ned i musiktjenestens 40 mio. forskellige musiknumre. Dermed kan den enkelte bruger høre meget mere til sine favoritgenrer, hvad enten det gælder særlige spillelister, albums, podcasts eller radiostationer.

Radio med ny funktionalitet

Under Channels finder man nu også Live Radio, der spiller musik i én uendelighed inden for den ønskede genre. Her har Deezer tilføjet funktionen Fingerprinting, der gør, at brugerne i farten hurtigt kan tilføje et nummer fra radiokanalen til egne spillelister.
”Vi har gjort det meget nemmere at opdage ny musik i stedet for at høre de samme travere igen og igen. Denne satsning er ikke bare en make-over, men et kæmpe spring frem for Deezer og alle dem, der gerne vil udvide deres musikhorisont,” siger Alex Esser.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S