Streamingtjeneste udfordrer Spotify på musikanbefalinger

Deezer, der tidligere på året fik tilført ca. 730 mio. kroner, skruer nu op for konkurrencen mod svenske Spotify. Det sker med en stærkt forbedret udgave af den bagvedliggende motor kaldet Flow, der finder ny musik frem til brugerne baseret på deres musiksmag. Derudover lancerer firmaet en række nye funktioner til deres musikelskende brugere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”Flow er nu en langt mere dynamisk oplevelse, der giver meget bedre anbefalinger til ny musik. Nu tages der blandt andet hensyn til ens favoritsange, hvilken musik man har på sine egne spillelister, hvilken musik man tidligere har lyttet til, hvor længe man lytter til visse sange, hvad andre med samme musiksmag ellers lytter til og en lang række andre faktorer. Det er altså ikke bare en prædefineret liste med en stribe musiknumre, der skifter hver uge, men en individuel tilpasning af musikken til den enkelte bruger hver gang,” siger Alex Esser, der er landeansvarlig for Deezer i Danmark.

Sammen med Spotify og Apple Music er Deezer blandt de absolut største udbydere af musikstreaming. Foruden Flow-funktionen, der altså nu tager kampen op med Spotify’s Discover Weekly, har Deezer også lanceret Channels, der dykker endnu dybere ned i musiktjenestens 40 mio. forskellige musiknumre. Dermed kan den enkelte bruger høre meget mere til sine favoritgenrer, hvad enten det gælder særlige spillelister, albums, podcasts eller radiostationer.

Radio med ny funktionalitet

Under Channels finder man nu også Live Radio, der spiller musik i én uendelighed inden for den ønskede genre. Her har Deezer tilføjet funktionen Fingerprinting, der gør, at brugerne i farten hurtigt kan tilføje et nummer fra radiokanalen til egne spillelister.
”Vi har gjort det meget nemmere at opdage ny musik i stedet for at høre de samme travere igen og igen. Denne satsning er ikke bare en make-over, men et kæmpe spring frem for Deezer og alle dem, der gerne vil udvide deres musikhorisont,” siger Alex Esser.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse