Streamingtjeneste udfordrer Spotify på musikanbefalinger

Deezer, der tidligere på året fik tilført ca. 730 mio. kroner, skruer nu op for konkurrencen mod svenske Spotify. Det sker med en stærkt forbedret udgave af den bagvedliggende motor kaldet Flow, der finder ny musik frem til brugerne baseret på deres musiksmag. Derudover lancerer firmaet en række nye funktioner til deres musikelskende brugere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”Flow er nu en langt mere dynamisk oplevelse, der giver meget bedre anbefalinger til ny musik. Nu tages der blandt andet hensyn til ens favoritsange, hvilken musik man har på sine egne spillelister, hvilken musik man tidligere har lyttet til, hvor længe man lytter til visse sange, hvad andre med samme musiksmag ellers lytter til og en lang række andre faktorer. Det er altså ikke bare en prædefineret liste med en stribe musiknumre, der skifter hver uge, men en individuel tilpasning af musikken til den enkelte bruger hver gang,” siger Alex Esser, der er landeansvarlig for Deezer i Danmark.

Sammen med Spotify og Apple Music er Deezer blandt de absolut største udbydere af musikstreaming. Foruden Flow-funktionen, der altså nu tager kampen op med Spotify’s Discover Weekly, har Deezer også lanceret Channels, der dykker endnu dybere ned i musiktjenestens 40 mio. forskellige musiknumre. Dermed kan den enkelte bruger høre meget mere til sine favoritgenrer, hvad enten det gælder særlige spillelister, albums, podcasts eller radiostationer.

Radio med ny funktionalitet

Under Channels finder man nu også Live Radio, der spiller musik i én uendelighed inden for den ønskede genre. Her har Deezer tilføjet funktionen Fingerprinting, der gør, at brugerne i farten hurtigt kan tilføje et nummer fra radiokanalen til egne spillelister.
”Vi har gjort det meget nemmere at opdage ny musik i stedet for at høre de samme travere igen og igen. Denne satsning er ikke bare en make-over, men et kæmpe spring frem for Deezer og alle dem, der gerne vil udvide deres musikhorisont,” siger Alex Esser.

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Linux Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S