Hovedtelefonerne gør mobilen til et hi-fi-system

Sadie kan forvandle enhver bærbar PC, telefon eller anden bærbar enhed til et mobilt hi-fi-system. De nye hovedtelefoner fra Blue har indbygget forstærker, der leverer seks gange mere kraft end mobilen er i stand til og er fintunet til lækker hi-fi-lyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er begrænset hvor megen kraft en mobiltelefon er i stand til at levere, og det samme gælder en bærbar computer, der typisk er forsynet med et skrabet lydkort, der ikke må sluge alt for megen strøm.

Det går det svært at få ordentlig lyd fra de mobile enheder. Blue har imidlertid løst problemet ved at forsyne deres hørebøffer med indbygget forstærker.

Forstærkeren i Sadie leverer seks gange mere kraft end de fleste mobile enheder for at kunne producere overlegen hi-fi-lyd. De dynamiske, specialfremstillede 50mm-drivere sørger samtidig for et fuldendt lydbillede med præcise lave toner, velartikulerede mellemtoner og et velafstemt og højt frekvensrespons, mens de rummelige kabinetter bag driverne maksimerer luftvolumen og optimerer ydeevnen.

Forbedret komfort

Sadie har Blues karakteristiske hovedbøjle, men vægten er blevet reduceret. Hovedbøjlen har fire fleksible ”led”, der sammen med justerbare ”arme” på ørekopperne sørger for, at høretelefonerne sidder godt og parallelt på hovedet. De øreformede ørekopper danner et tætsluttende skjold omring ørene og bidrager dermed til en nøjagtig basgengivelse, god lydisolering og minimalt udslip af lyden.

Begge hovedtelefoner fungerer også i analogt mode uden forstærker (OFF-mode), og derudover er der to niveauer for forstærkeren: ON og ON+. De giver brugeren mulighed for at genfinde de forsvundne lave toner i vinylæraens musik.

Blue Sadie kommer på markedet til foråret. Prisen er endnu ikke offentliggjort. 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos