Test: Panasonic Lumix GX80: Spejlløst kamera med det hele

Panasonic Lumix GX80 bør være et af de første, du tjekker ud, hvis du vil have et spejlløst kamera, der kan det hele.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan godt være, at mobilerne bliver bedre til at tage billeder, men samtidig bliver barren for, hvad du kan forvente af et ”rigtigt” kamera hævet konstant. Med det relativt prisvenlige Panasonic Lumix GX80 er du utroligt godt kørende, hvad enten du er garvet kamerakender eller total nybegynder.

Der er tale om et systemkamera af forholdsvis kompakt format, designet solidt og med et godt greb. Der er stort ingen begrænsninger, når det gælder billedkvalitet eller funktioner. Du får 16 MP-sensor uden lavpasfilter samt videooptagelser i 4K. Det er endda muligt at hive stillbilleder på 8,4 MP ud af videoer samt ændre fokus i dine stillbilleder, efter de er taget. Billedkvaliteten er fremragende. Helt på højde med spejlreflekskameraer i samme prisklasse.

Farverne er flotte, kontrasten god, og billeder generelt skarpe og rene. Først ved lav indendørsbelysning begynder synlig støj at dukke op. Der er selvfølgelig også trådløs forbindelse og alt, hvad man ellers kan forvente af et moderne kamera. Ønsker du et kompakt kamera, der kan det hele, så bør GX80 være et af de første, du tjekker ud.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job