Test: Panasonic Lumix GX80: Spejlløst kamera med det hele

Panasonic Lumix GX80 bør være et af de første, du tjekker ud, hvis du vil have et spejlløst kamera, der kan det hele.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan godt være, at mobilerne bliver bedre til at tage billeder, men samtidig bliver barren for, hvad du kan forvente af et ”rigtigt” kamera hævet konstant. Med det relativt prisvenlige Panasonic Lumix GX80 er du utroligt godt kørende, hvad enten du er garvet kamerakender eller total nybegynder.

Der er tale om et systemkamera af forholdsvis kompakt format, designet solidt og med et godt greb. Der er stort ingen begrænsninger, når det gælder billedkvalitet eller funktioner. Du får 16 MP-sensor uden lavpasfilter samt videooptagelser i 4K. Det er endda muligt at hive stillbilleder på 8,4 MP ud af videoer samt ændre fokus i dine stillbilleder, efter de er taget. Billedkvaliteten er fremragende. Helt på højde med spejlreflekskameraer i samme prisklasse.

Farverne er flotte, kontrasten god, og billeder generelt skarpe og rene. Først ved lav indendørsbelysning begynder synlig støj at dukke op. Der er selvfølgelig også trådløs forbindelse og alt, hvad man ellers kan forvente af et moderne kamera. Ønsker du et kompakt kamera, der kan det hele, så bør GX80 være et af de første, du tjekker ud.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S