Test: Panasonic Lumix GX80: Spejlløst kamera med det hele

Panasonic Lumix GX80 bør være et af de første, du tjekker ud, hvis du vil have et spejlløst kamera, der kan det hele.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan godt være, at mobilerne bliver bedre til at tage billeder, men samtidig bliver barren for, hvad du kan forvente af et ”rigtigt” kamera hævet konstant. Med det relativt prisvenlige Panasonic Lumix GX80 er du utroligt godt kørende, hvad enten du er garvet kamerakender eller total nybegynder.

Der er tale om et systemkamera af forholdsvis kompakt format, designet solidt og med et godt greb. Der er stort ingen begrænsninger, når det gælder billedkvalitet eller funktioner. Du får 16 MP-sensor uden lavpasfilter samt videooptagelser i 4K. Det er endda muligt at hive stillbilleder på 8,4 MP ud af videoer samt ændre fokus i dine stillbilleder, efter de er taget. Billedkvaliteten er fremragende. Helt på højde med spejlreflekskameraer i samme prisklasse.

Farverne er flotte, kontrasten god, og billeder generelt skarpe og rene. Først ved lav indendørsbelysning begynder synlig støj at dukke op. Der er selvfølgelig også trådløs forbindelse og alt, hvad man ellers kan forvente af et moderne kamera. Ønsker du et kompakt kamera, der kan det hele, så bør GX80 være et af de første, du tjekker ud.

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec