Test: Sony MDR-1000X: Luksus – men du får lov at betale

For den kompromisløse leverer denne hovedtelefon meget høj kvalitet, men prisen er også derefter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Når prisen for en hovedtelefon passerer de 3000 kroner, skal den virkelig kunne noget ekstra. Testdeltageren fra Bose er prismæssigt i denne klasse, men kvitterer med en støjdæmpning, der er bedst i testen. Det kan denne Sony MDR-1000X ikke prale med, men den kan til gengæld andre ting.

Ligesom hos Sennheiser og Plantronics kan du styre musikken ved at lade fingeren glide hen over ørekopperne. Det fungerer fremragende og med det samme. Du kan ligeledes – som hos andre i testen – styre en del af funktionerne fra en app på din smartphone, men hovedtelefonen fungerer også fint uden.

Komforten er fin. MDR-1000X er behagelig at bære. Den føles faktisk lettere, end vægten antyder. Til gengæld kan du godt blive lidt varm om ørerne selv efter kort tids brug, og det kan jo blive en udfordring på de lange ture.

MDR-1000X har ikke bedre støjdæmpning end Bose, men den gør det ret godt og er blandt de bedste i denne test, meget tæt på Bose, når støjen er konstant som i et fly.

Læg dertil en musikgengivelse, som er i den rigtigt gode ende, hvor vi især noterer et dynamisk og detaljeret lydbillede, der klæder meget musik. Bassen er dyb men ikke specielt godt opløst. Til gengæld er mellemtonen delikat og diskanten tilpas afdæmpet, så den aldrig bliver

ubehagelig. Sony MDR-1000X leverer lyden med et stort nærvær. Det er betagende og klæder musik med få instrumenter. Vi kan måske bedre lide den mere naturlige lyd, som Denon tilbyder. Men er målet en high end-hovedtelefon med raffineret lydgengivelse og fin støjdæmpning, bør denne Sony-hovedtelefon absolut være på din liste.

Du kan styre musikken ved at berøre den glatte overflade på hovedtelefonen. Som de fleste hovedtelefoner i dag kan MDR-1000X foldes sammen, og etui medfølger. Du kan styre musikken ved at berøre den glatte overflade på hovedtelefonen. Som de fleste hovedtelefoner i dag kan MDR-1000X foldes sammen, og etui medfølger.
Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S