Her får du mest mobilt bredbånd for pengene

Mange danskere oplever, at de ikke kan trække den nødvendige hastighed på det almindelige bredbånd. Løsningen kan være mobilt bredbånd, da der her ofte er mulighed for en højere hastighed end på traditionelt bredbånd. Samlino har tjekket hvad det vil koste at erstatte WiFi med mobilt bredbånd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samlino.dk kiggede nærmere på priserne for mobile bredbåndsabonnementer med nok data til at dække såvel en enkelt person som en almindelig families behov. På udbydernes hjemmesidesider fandt man priserne for henholdsvis mindst 100 GB data og 500 GB data.

I sammenligningerne er der inddraget omkostninger til en dongle for 100 GB-løsningerne og til en mobil router for 500 GB-løsningerne. I tilfælde hvor udstyret var billigere, hvis man eksempelvis tog en router i stedet for en dongle, blev den billigste løsning valgt.

Sammenligning af priser på mobilt bredbånd. Sammenligning af priser på mobilt bredbånd med minimum 100 GB.
Mobilt bredbånd. Sammenligning af priser på mobilt bredbånd med minimum 500 GB.

”Rigtig mange danskere kan ikke via traditionelt kablet bredbånd trække en 10 mbit/s hastighed, hvilket passer til et gennemsnitligt behov for en enkelt person. Løsningen kan i stedet være mobilt bredbånd, da dækningen her ofte er bedre”, siger Kristian Pitzner-Jørgensen, direktør i Samlino.dk.

”Det er vigtigt, at undersøge dækningskortet hos den valgte udbyder, før du træffer valg af mobilt bredbånd. Den billigste løsning, er ikke nødvendigvis den løsning, der har den bedste dækning. Der er ikke en sikkerhed for, at du kan trække en god forbindelse, men for mange forbrugere vil mobilt bredbånd kunne være løsningen på en dårlig bredbåndsforbindelse”.

Du kan sammeligne bredbåndsabonnementer specifikt for dit eget område hos Samlino .

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S