Her får du mest mobilt bredbånd for pengene

Mange danskere oplever, at de ikke kan trække den nødvendige hastighed på det almindelige bredbånd. Løsningen kan være mobilt bredbånd, da der her ofte er mulighed for en højere hastighed end på traditionelt bredbånd. Samlino har tjekket hvad det vil koste at erstatte WiFi med mobilt bredbånd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samlino.dk kiggede nærmere på priserne for mobile bredbåndsabonnementer med nok data til at dække såvel en enkelt person som en almindelig families behov. På udbydernes hjemmesidesider fandt man priserne for henholdsvis mindst 100 GB data og 500 GB data.

I sammenligningerne er der inddraget omkostninger til en dongle for 100 GB-løsningerne og til en mobil router for 500 GB-løsningerne. I tilfælde hvor udstyret var billigere, hvis man eksempelvis tog en router i stedet for en dongle, blev den billigste løsning valgt.

Sammenligning af priser på mobilt bredbånd. Sammenligning af priser på mobilt bredbånd med minimum 100 GB.
Mobilt bredbånd. Sammenligning af priser på mobilt bredbånd med minimum 500 GB.

”Rigtig mange danskere kan ikke via traditionelt kablet bredbånd trække en 10 mbit/s hastighed, hvilket passer til et gennemsnitligt behov for en enkelt person. Løsningen kan i stedet være mobilt bredbånd, da dækningen her ofte er bedre”, siger Kristian Pitzner-Jørgensen, direktør i Samlino.dk.

”Det er vigtigt, at undersøge dækningskortet hos den valgte udbyder, før du træffer valg af mobilt bredbånd. Den billigste løsning, er ikke nødvendigvis den løsning, der har den bedste dækning. Der er ikke en sikkerhed for, at du kan trække en god forbindelse, men for mange forbrugere vil mobilt bredbånd kunne være løsningen på en dårlig bredbåndsforbindelse”.

Du kan sammeligne bredbåndsabonnementer specifikt for dit eget område hos Samlino .

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland