Her får du mest mobilt bredbånd for pengene

Mange danskere oplever, at de ikke kan trække den nødvendige hastighed på det almindelige bredbånd. Løsningen kan være mobilt bredbånd, da der her ofte er mulighed for en højere hastighed end på traditionelt bredbånd. Samlino har tjekket hvad det vil koste at erstatte WiFi med mobilt bredbånd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samlino.dk kiggede nærmere på priserne for mobile bredbåndsabonnementer med nok data til at dække såvel en enkelt person som en almindelig families behov. På udbydernes hjemmesidesider fandt man priserne for henholdsvis mindst 100 GB data og 500 GB data.

I sammenligningerne er der inddraget omkostninger til en dongle for 100 GB-løsningerne og til en mobil router for 500 GB-løsningerne. I tilfælde hvor udstyret var billigere, hvis man eksempelvis tog en router i stedet for en dongle, blev den billigste løsning valgt.

Sammenligning af priser på mobilt bredbånd. Sammenligning af priser på mobilt bredbånd med minimum 100 GB.
Mobilt bredbånd. Sammenligning af priser på mobilt bredbånd med minimum 500 GB.

”Rigtig mange danskere kan ikke via traditionelt kablet bredbånd trække en 10 mbit/s hastighed, hvilket passer til et gennemsnitligt behov for en enkelt person. Løsningen kan i stedet være mobilt bredbånd, da dækningen her ofte er bedre”, siger Kristian Pitzner-Jørgensen, direktør i Samlino.dk.

”Det er vigtigt, at undersøge dækningskortet hos den valgte udbyder, før du træffer valg af mobilt bredbånd. Den billigste løsning, er ikke nødvendigvis den løsning, der har den bedste dækning. Der er ikke en sikkerhed for, at du kan trække en god forbindelse, men for mange forbrugere vil mobilt bredbånd kunne være løsningen på en dårlig bredbåndsforbindelse”.

Du kan sammeligne bredbåndsabonnementer specifikt for dit eget område hos Samlino .

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S