Test: Blueair Sense+: Rens luften i hjemmet

Vi har testet en luftrenser til hjemmebrug kaldet Sense+ fra Blueair, da der har været fokus på forurening, hovedsageligt med vægt på udeklimaet. Det har dog vist sig, at vores indeklima kan være langt mere forurenet, end vi går rundt og tror.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med til testen lånte vi en Blueair Aware til en værdi af 1999 kroner, og det er en lille luftmåler med indbygget Wi-Fi, der blev anvendt til at måle mængden af luftpartikler i luften før og efter brugen af Sense+. Man kunne frygte, at man skulle have at stort grimt skrummel stående for at rense luften, men Sense+ fremstår ret stylet af en luftrenser at være. Den er cirka 50 centimeter høj, vejer 11 kg og kan arbejde med tre forskellige blæserhastigheder.

Luftrenseren anbefales til rum på 18 kvm, hvor den kan udskifte luften fem gange i timen, ved større rum vil der gå længere mellem luftudskiftningen. Sense+ er udstyret med Wi-Fi, og luftrenseren er tænkt til at blive brugt sammen med Blueair Friend appen, der kan downloades i App Store samt på Google Play. Der er ikke noget kompliceret ved at opstille eller anvende Sense+, når først man har fået den på Wi-Fi-netværket.

Brug af Appen

Appen anvendes til at skifte luftgennemstrømning, fastsætte nattetilstand og ændre LED-belysningen på enheden. Der er ikke så voldsomt meget, man kan gøre ellers. Efter at have Sense+ kørende i en uge, må det siges, at det er en ret behagelig luftrenser at have stående, den larmer ikke ret meget, og strømforbruget svinger fra 7 watt til cirka 42 watt i brug.

Luftrensenen benytter sig af ionisering og er udstyret med HEPA-partikelfiltre, der skulle fjerne op til 99,97 procent af alle partikler.De skal skiftes, når de er tilstoppede, og der er indikator for dette. Selv om udgangsniveauet ikke var så slemt i testtilfældet, så hjalp Blueair Sense+ trods alt til at få en renere luftkvalitet.

Det springende punkt er, hvor tit man har behov for at skifte filtre. Så vidt vi har fundet ud af, koster et sæt filtre fra 400 kroner. Det er ikke en decideret billig løsning, den virker dog godt, og luftrensen kan vel især være en fordel for folk med allergier. 

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S