Danmark nu ramt af hacker-angrebet - flere hundrede computere lagt ned

Hacker-angrebene der har hærget verden i weekenden rammer nu også Danmark. Flere hundrede er i dag blevet udsat for ransomware.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det var måske Store Bededagsferien, der reddede Danmark fra hacker-angrebene i første runde. Men i dag mandag, hvor danskernen igen er mødt ind på arbejde, har tændt computerne og åbnet ulæste mails, begynder meldingerne om angreb at dukke op.

Over 300 computere er indtil videre ramt, og tallet vil sandsynligvis stige en del i løbet af dagen.

Læs også:  Sådan beskytter du dig mod hacker-angreb

Det er hovedsageligt private, der er ramt, men enkelte virksomheder er også angrebet af ransomware-infektionen, der låser brugerens data, indtil der betales løsesum. Det fortæller sikkerhedsekspert Peter Kruse fra CSIS til TV2.

Indtil videre er det hovedsageligt Hovedsstadsområdet der er ramt, som det ses af dette kort, som Peter Kruse har delt på Twitter:

Wannacry. Wannacry infektioner i Danmark. Billede fra Peter Kruse.

 

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT