Test: Optoma HD27: Store oplevelser til rimelig pris

Hvis du ikke går over 100”, får du et ganske fint billede med denne prisfornuftige projektor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Testens billigste projektor illustrerer godt, hvor langt du kan nå for få penge. Og på papiret har Optoma HD27 endda det højeste lysoutput.

I praksis oplever vi den dog på ingen måde kraftigere end de to større i testen, og den formår da heller ikke at lave så stort et billede som testdeltagerne fra BenQ eller Vivitek, før den begynder at falde drastisk i lysstyrke.

Men selv ved et format nær de 100” leverer Optoma HD27 masser af power i billedet

Vi er imponeret over farverne, teksturen og overgangene. De små detaljer i hudtoner og den naturlighed, hvormed alt gengives – når prisen tages med i ligningen. Optoma har begået en lille genistreg med HD27, så længe du har et rum, du kan mørklægge nogenlunde.

Naturligt billede

Projektoren har tendens til at gøre hudtoner en bagatel for rødlige, et af de kritiske punkter, hvor mange projektorer har det svært. Det er en detalje.

Det væsentlige er, at du ikke får et overimponerende billede, men snarere et fint naturligt billede med god lysstyrke. Selv de svære, sorte nuancer vises rimeligt. Selvfølgelig kan det gøres bedre.

Helt sort kan opleves mere sort. Det bliver ind imellem en anelse gråligt her, ligesom bevægelser ikke forløber helt roligt. Men det overordnede indtryk er ret godt og mere end godkendt til den lave pris.

Nem opsætning

I forhold til de dyrere modeller i testen savner vi også ”lens shift”, som gør opsætningen noget lettere, hvis projektoren står skævt for lærredet. Men ellers er der masser af fine indstillinger, og forudindstillingerne til, film, spil og andre genrer fungerer i praksis godt.

Du kan naturligvis selv justere farver, kontrast og andre forhold, hvis du er pernitten med de helt små detaljer.

Direkte sammenlignet med testdeltagerne fra BenQ og Vivitek kan du godt se, at produktet er prissat betydeligt lavere. Men se en film fra for eksempel din Blu-ray-afspiller, og du vil ikke savne noget, men blot nyde filmen. Det er altså meget godt gået til en pris under de

Denne projektor er nydeligt designet med en front, der er mere diskret og ”stuevenlig” end på de fleste konkurrenter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job