Test: Plantronics Backbeat Pro 2: Kikset design, masser af funktioner

Plantronics Backbeat Pro-hørebøffer er blandt de mest feature-stærke hovedtelefoner på markedet. Således er der stort set ikke den funktion, de nye BackBeat Pro 2 ikke har.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Om det så gælder trådløs tilkobling, mikrofon, mulighed for at lukke støj fra omverdenen ud og ind, samt evnen til at stoppe og starte musik, når du tager dem af og på, så er det der. Og det hele fungerer faktisk ganske udmærket, omend støjreduktionen ikke kan måle sig med de bedste konkurrenter.

Lyden er heller ikke af overrumplende kvalitet. Den er ikke decideret ringe. Bare lidt kedelig og indelukket. Hovedtelefonerne er funktionelt og behageligt skruet sammen, og trods de mange funktioner er de relativt nemme at betjene. Men hvad designerne har tænkt på, da de valgte farver og materialer, er os lidt af en gåde.

Grå plastik der møder kunstig træ og så en metalisk rød sølvknap oveni, det kan altså næsten ikke – uanset hvilket årti man kommer fra – være god stil. Men det kommer jo selvfølgelig i sidste ende an på personlig smag, og kan man leve med looket, så er det faktisk et ganske glimrende sæt hørebøffer til en rimelig pris.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S