Test: Plantronics Backbeat Pro 2: Kikset design, masser af funktioner

Plantronics Backbeat Pro-hørebøffer er blandt de mest feature-stærke hovedtelefoner på markedet. Således er der stort set ikke den funktion, de nye BackBeat Pro 2 ikke har.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Om det så gælder trådløs tilkobling, mikrofon, mulighed for at lukke støj fra omverdenen ud og ind, samt evnen til at stoppe og starte musik, når du tager dem af og på, så er det der. Og det hele fungerer faktisk ganske udmærket, omend støjreduktionen ikke kan måle sig med de bedste konkurrenter.

Lyden er heller ikke af overrumplende kvalitet. Den er ikke decideret ringe. Bare lidt kedelig og indelukket. Hovedtelefonerne er funktionelt og behageligt skruet sammen, og trods de mange funktioner er de relativt nemme at betjene. Men hvad designerne har tænkt på, da de valgte farver og materialer, er os lidt af en gåde.

Grå plastik der møder kunstig træ og så en metalisk rød sølvknap oveni, det kan altså næsten ikke – uanset hvilket årti man kommer fra – være god stil. Men det kommer jo selvfølgelig i sidste ende an på personlig smag, og kan man leve med looket, så er det faktisk et ganske glimrende sæt hørebøffer til en rimelig pris.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics