Test: Plantronics Backbeat Pro 2: Kikset design, masser af funktioner

Plantronics Backbeat Pro-hørebøffer er blandt de mest feature-stærke hovedtelefoner på markedet. Således er der stort set ikke den funktion, de nye BackBeat Pro 2 ikke har.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Om det så gælder trådløs tilkobling, mikrofon, mulighed for at lukke støj fra omverdenen ud og ind, samt evnen til at stoppe og starte musik, når du tager dem af og på, så er det der. Og det hele fungerer faktisk ganske udmærket, omend støjreduktionen ikke kan måle sig med de bedste konkurrenter.

Lyden er heller ikke af overrumplende kvalitet. Den er ikke decideret ringe. Bare lidt kedelig og indelukket. Hovedtelefonerne er funktionelt og behageligt skruet sammen, og trods de mange funktioner er de relativt nemme at betjene. Men hvad designerne har tænkt på, da de valgte farver og materialer, er os lidt af en gåde.

Grå plastik der møder kunstig træ og så en metalisk rød sølvknap oveni, det kan altså næsten ikke – uanset hvilket årti man kommer fra – være god stil. Men det kommer jo selvfølgelig i sidste ende an på personlig smag, og kan man leve med looket, så er det faktisk et ganske glimrende sæt hørebøffer til en rimelig pris.

Læses lige nu

    Styrelsen For It og Læring

    Product Owner til samfundsvigtige it-løsninger

    Midtjylland

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S