Test: Intel Core i5-7600K: Stærk gaming-processor til fin pris

Intel Core i5-7600K har, som i5-6600K før den, været et ideelt valg til gaming på grund af dens kombination af ægte quad core-ydelse, høj clockfrekvens, overclocking-muligheder og en relativt overkommelig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Men når det gælder valuta for pengene, står den sig ikke længere godt mod AMD’s konkurrerende chips, især fordi man ikke får Hyper-Threading. Brug de samme penge på en Ryzen 1600X, så får man næsten dobbelt så stor multithread-ydelse.

Imidlertid er 7600K stadig et fornuftigt valg – af tre grunde. For det første dens rå clockhastighed. Med en basefrekvens på 3,8 GHz og en boostfrekvens på 4,2 GHz er den adskilligt hurtigere end nogen AMD-cpu til singlethread-opgaver.

For det andet er den nem at overclocke. Med en meget beskeden indsats kan de fleste 7600K-processorer køre ved 4,8 GHz, og 5 GHz er opnåelig, hvis man er heldig. For det tredje er mange spil stadig optimeret til Intel-processorer. Selv uden de hurtigere clockfrekvenser er 7600K hurtigere end alle AMD-cpu’erne i alle vores gamingtest.

Hvis gaming er dit primære fokus, og du blot ønsker trygheden ved en solid quad core-ydelse til andre opgaver, er 7600K et fornuftigt valg.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory