Test: Intel Core i5-7600K: Stærk gaming-processor til fin pris

Intel Core i5-7600K har, som i5-6600K før den, været et ideelt valg til gaming på grund af dens kombination af ægte quad core-ydelse, høj clockfrekvens, overclocking-muligheder og en relativt overkommelig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Men når det gælder valuta for pengene, står den sig ikke længere godt mod AMD’s konkurrerende chips, især fordi man ikke får Hyper-Threading. Brug de samme penge på en Ryzen 1600X, så får man næsten dobbelt så stor multithread-ydelse.

Imidlertid er 7600K stadig et fornuftigt valg – af tre grunde. For det første dens rå clockhastighed. Med en basefrekvens på 3,8 GHz og en boostfrekvens på 4,2 GHz er den adskilligt hurtigere end nogen AMD-cpu til singlethread-opgaver.

For det andet er den nem at overclocke. Med en meget beskeden indsats kan de fleste 7600K-processorer køre ved 4,8 GHz, og 5 GHz er opnåelig, hvis man er heldig. For det tredje er mange spil stadig optimeret til Intel-processorer. Selv uden de hurtigere clockfrekvenser er 7600K hurtigere end alle AMD-cpu’erne i alle vores gamingtest.

Hvis gaming er dit primære fokus, og du blot ønsker trygheden ved en solid quad core-ydelse til andre opgaver, er 7600K et fornuftigt valg.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job