Test: Creative Sound BlasterX Vanguard K08: Første gaming-tastatur fra Creative

Creative Labs er kendt vidt og bredt for deres lydprodukter, men her har vi at gøre med det første gamingtastatur fra deres side.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sound BlasterX Vanguard K08 er et mekanisk gamingtastatur med 109 programerbare taster og fem macrotaster, der friskt møver sig ind blandt gamingtastaturer i det eksklusive segment. Der er, som ved det overvejende flertal af gamingtastaturer, tale om et kablet tastatur, der her forbindes via et 2 meter langt og tykt flettet USB-kabel.

Tastaturet er helt klart velkonstrueret, det føles solidt og med den rette tyngde til at kunne stå fast. Tastaturet kan hæves bagtil ved at slå støttebenene ud. Det kileformede design spiller meget godt sammen med den medfølgende håndledsstøtte, den er helt flad fortil og sammen sikres en virkelig god komfort også ved længere tids brug.

Karaktermæssigt er der tale om et tastatur, der vil virke tiltalende for gamere, der ikke er til højtlydende og klikkende tastaturer. De anvendte OMRON PRES-taster er også kendetegnet ved at kræve en lav aktiveringskraft på 45g, tasterne aktiveres allerede efter 1,5 mm, og den samlede slaglængde er 3,5 mm. Resultatet er, at tastaturet kan reagere hurtigt, hvis du kan, og levetiden er også flot med 70 millioner angivne aktiveringer.

Tastaturet er selvfølgelig, fristes man til at sige, bagbelyst, og her giver OMRON-tasterne endnu en fordel, da den centrale LED-kilde giver et kraftigt og velafgrænset lys. Tasterne er noget tæt grupperet, men de kildeformede taster gør, at det ikke er noget videre problem. Vanguard K08 er veludstyret med USB 2.0 hub, knap til deaktivering af Windows-tasten og medieknapper.

Noget af det bedste er mute-knappen og ikke mindst volumenkontrollen i form af et metalhjul, det er dejligt med følelsen af kvalitet. Aurora Reactive understøttes, hvilket betyder, at LED-belysningen kan styres synkront med andre Aurora-produkter. Sound Blaster Connect-softwaren lader dig styre belysningen, det er ikke det mest featurerige sammenlignet med konkurrenterne.

Det er således ikke helt så let at tildele flere taster, da man skal anvende venstreklik plus trykke CTRL-tasten samtidigt. Hvis softwaren bliver opdateret, så fortjener den en ekstra halv stjerne til et i forvejen klassetastatur.

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS