Popcorn Time er dømt ulovlig og blokeres af danske internet-udbydere

Danskere vil ikke længere kunne få adgang til den populære tjeneste Popcorn Time, som tilbyder streaming af de nyeste film uden betaling.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mange danskere bruger Popcorn Time til at se film og tv-serier, men det sker uden nogen form for betaling til kunstnere og filmselskaber, der står bag indholdet.

Rettighedshavere og myndigheder har derfor i lang tid forsøgt at få stoppet tjenesten. Udfordringen er imidlertid, at der er tale om en decentral tjeneste, som brugerne benytter via et program på deres computer eller fjernsyn og ikke en en konkret hjemmeside. Popcorn Time distribuerer blot indhold, som hentes mange forskellige steder fra. RettighedsAlliancen meldte allerede i 2015 tjenesten til politiet, men det førte ikke til, at den blev stoppet.

En vigtig milepæl

Danske virksomheder og kreative har derfor valgt at tage sagen i egen hånd, og efter at have ført en civil retssag, er Popcorn Time tirsdag blevet dømt ulovlig. Det betyder, at alle danske internet-udbydere er forpligtet til at blokere tjenesten.

Retten lagde til grund, at Popcorn Time kan sammenlignes med en medieafspiller. EU-Domstolen for nylig afgjort at en sådan i sig selv vil være ulovlig, hvis den stiller beskyttet indhold til rådighed. 

RettighedsAlliancen ser dommen som en vigtig milepæl for at kunne gøre noget ved fremtidens digitale kriminelle, der i højere og højere grad  benytter decentrale tjenester.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job