Test: Sennheiser HD 800 S + HDV 820: Førsteklasses hi-fi-lyd i hørebøfferne

God lyd går aldrig af mode, men kilderne, hvorfra vi lytter til den, ændrer sig i takt med teknologien.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hovedtelefonerne HD 800 S og hovedtelefonforstærkeren HDV 820 fra Sennheiser er skabt til at levere optimal lyd i dine ører, uanset hvilken kilde du lytter fra. Der er alt, man kan drømme om af ind- og udgange, både af den analoge og den digitale slags.

Med USB er det eksempelvis nemt at slutte den direkte i din pc, hvis du vil lytte til digitale filer eller streame højopløst musik fra Tidal, uden at skulle tage til takke med computerens tvivlsomme output. Den er bundsolidt bygget og udstyret med en dejlig stor volumen med den helt rette modstand, når du drejer.

Det er detaljer som disse, der øger nydelsen ved produkter i denne klasse. En anden detalje af en vis betydning er dog lyden, og her er der absolut heller ikke noget at klage over. Forstærkeren bidrager til en kraftfuld og stram lyd med en fyldig og veldefineret bund. Kombinereret med HD 800 S får du en rummelig detaljerigdom stort set uden lige.

Der er plads i lydbilledet til, at de mindste detaljer i hvert enkelt instrument kan stå helt klart frem. Og det uden at lyden bliver kold og klinisk. Tværtimod er der lækker varme og nærvær. Hovedtelefonerne er umiskendeligt Sennheiser i deres lettere ingeniør-agtige no-nonse design, men de er konstrueret af de fineste materialer.

Hovedbøjlen er af metal og plastik, hvilket dæmper vibrationer i ørehøjttalerne, og de håndlavede mikrofiber-ørepuder gør sammen med de store ørekopper, der når hele vejen uden om øret, at hovedtelefonerne er behagelige at bære i mange timer af gangen.

Konstruk-tionen er helt åben, så personer i nærheden vil ret tydeligt kunne høre, hvad der spiller i hovedtelefonerne. Men det gælder de fleste hørebøffer i denne klasse. Ønsker du lyd uden kompromis, så bliver det ikke meget bedre end dette sæt fra Sennheiser.

Mere om samme emne

Netcompany A/S

Business Cloud Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forretningsrepræsentant med flair for it, digitalisering og processer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra DE-CIX

Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job