Test: Sennheiser HD 800 S + HDV 820: Førsteklasses hi-fi-lyd i hørebøfferne

God lyd går aldrig af mode, men kilderne, hvorfra vi lytter til den, ændrer sig i takt med teknologien.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hovedtelefonerne HD 800 S og hovedtelefonforstærkeren HDV 820 fra Sennheiser er skabt til at levere optimal lyd i dine ører, uanset hvilken kilde du lytter fra. Der er alt, man kan drømme om af ind- og udgange, både af den analoge og den digitale slags.

Med USB er det eksempelvis nemt at slutte den direkte i din pc, hvis du vil lytte til digitale filer eller streame højopløst musik fra Tidal, uden at skulle tage til takke med computerens tvivlsomme output. Den er bundsolidt bygget og udstyret med en dejlig stor volumen med den helt rette modstand, når du drejer.

Det er detaljer som disse, der øger nydelsen ved produkter i denne klasse. En anden detalje af en vis betydning er dog lyden, og her er der absolut heller ikke noget at klage over. Forstærkeren bidrager til en kraftfuld og stram lyd med en fyldig og veldefineret bund. Kombinereret med HD 800 S får du en rummelig detaljerigdom stort set uden lige.

Der er plads i lydbilledet til, at de mindste detaljer i hvert enkelt instrument kan stå helt klart frem. Og det uden at lyden bliver kold og klinisk. Tværtimod er der lækker varme og nærvær. Hovedtelefonerne er umiskendeligt Sennheiser i deres lettere ingeniør-agtige no-nonse design, men de er konstrueret af de fineste materialer.

Hovedbøjlen er af metal og plastik, hvilket dæmper vibrationer i ørehøjttalerne, og de håndlavede mikrofiber-ørepuder gør sammen med de store ørekopper, der når hele vejen uden om øret, at hovedtelefonerne er behagelige at bære i mange timer af gangen.

Konstruk-tionen er helt åben, så personer i nærheden vil ret tydeligt kunne høre, hvad der spiller i hovedtelefonerne. Men det gælder de fleste hørebøffer i denne klasse. Ønsker du lyd uden kompromis, så bliver det ikke meget bedre end dette sæt fra Sennheiser.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos