Test: Sennheiser HD 800 S + HDV 820: Førsteklasses hi-fi-lyd i hørebøfferne

God lyd går aldrig af mode, men kilderne, hvorfra vi lytter til den, ændrer sig i takt med teknologien.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hovedtelefonerne HD 800 S og hovedtelefonforstærkeren HDV 820 fra Sennheiser er skabt til at levere optimal lyd i dine ører, uanset hvilken kilde du lytter fra. Der er alt, man kan drømme om af ind- og udgange, både af den analoge og den digitale slags.

Med USB er det eksempelvis nemt at slutte den direkte i din pc, hvis du vil lytte til digitale filer eller streame højopløst musik fra Tidal, uden at skulle tage til takke med computerens tvivlsomme output. Den er bundsolidt bygget og udstyret med en dejlig stor volumen med den helt rette modstand, når du drejer.

Det er detaljer som disse, der øger nydelsen ved produkter i denne klasse. En anden detalje af en vis betydning er dog lyden, og her er der absolut heller ikke noget at klage over. Forstærkeren bidrager til en kraftfuld og stram lyd med en fyldig og veldefineret bund. Kombinereret med HD 800 S får du en rummelig detaljerigdom stort set uden lige.

Der er plads i lydbilledet til, at de mindste detaljer i hvert enkelt instrument kan stå helt klart frem. Og det uden at lyden bliver kold og klinisk. Tværtimod er der lækker varme og nærvær. Hovedtelefonerne er umiskendeligt Sennheiser i deres lettere ingeniør-agtige no-nonse design, men de er konstrueret af de fineste materialer.

Hovedbøjlen er af metal og plastik, hvilket dæmper vibrationer i ørehøjttalerne, og de håndlavede mikrofiber-ørepuder gør sammen med de store ørekopper, der når hele vejen uden om øret, at hovedtelefonerne er behagelige at bære i mange timer af gangen.

Konstruk-tionen er helt åben, så personer i nærheden vil ret tydeligt kunne høre, hvad der spiller i hovedtelefonerne. Men det gælder de fleste hørebøffer i denne klasse. Ønsker du lyd uden kompromis, så bliver det ikke meget bedre end dette sæt fra Sennheiser.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S